Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

ADALET VE ADİL OLMAK!

Yazar İsmail Taşcıoğlu

Yazar İsmail Taşcıoğlu

Kıymetli hemşehrilerim ve değerli okuyucularım bu hafta adalet ve adil olmak konulu tarihi bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Olay çok eski zamanda geçiyor ama okuyunca sizinde hoşunuza gideceğine emin olduğum bu olay ülkemiz ve tüm dünya insanlığı için çok önemli oladuğu için bu konuyu ve tarihi olayı sizlerle paylaşmak istedim. Konumuza bahis olan olay Adil Nüşirevan denen bir yönetici zamanında geçiyor. Kimdir bu Adil Nüşirevan? Adil Nüşirevan: Nüşirevan İran’daki Sasani Devleti hükümdarlarından. Sasani Hanedanının yirmincisidir. Asıl ismi Hüsrev’dir. Pehlevi dilindeki “Anoşek-revan=Ölmez, ebedi ruh” manasına “Anuşirevan” veya “Nuşirevan” lakabıyla Ünlü olmuştur. Tarihin âlim, şair, adil ve hakîm olarak kaydettiği birçok meşhur şahsiyetlerle birlikte zenginliği, cömertliği, adaleti ve ce¬sareti efsane haline gelmiş kahramanların adları ede¬biyatçılarımızın dilinde sık sık ge¬çer. Şöhretlerine sebep olan husu¬siyetlerine telmihler yapılır. Kendi zamanlarındaki bir hükümdarı öv¬mek mi istiyorlar geçmiş zamanda o işi kılmış bir kahramanı misal verirler. Kendi dönemlerinde birisi yanlış bir iş mi yaptı geçmiş dö¬nemde o kötü çığırı açan da zikre-dilir. Nitekim bir hükümdar adaleti sebebiyle övülmek istenirse genel¬de karşılaştırılan zat Sasanî hükümdarlarından Nûşirevân’dır’. Övülen zat her dönemde değişse de Adil Nûşirevân’ın adı baki kalmıştır.
Peki ne yapmıştır da bu kadar ünlü olmuştur bu zamanımızdan belki 1400-1500 sene önce yaşamış ve hatta Müslüman bile olmayan bu Adil Nüşirevan ki adı günümüzde bile anılmakta hatta bazım Osmanlı Sultanları O’na benzetilmektedir. Örneğin Yavuz Sultan Selim Han övülürken Nâmı Nûşirevân-ı unutdurdı adl ü dâd ile Şimdi ağızlarda adı dâdıdur Nûşirevân Kemalpaşa-zâde denilmiştir.
ADİL NÜŞİREVAN ZAMANINDA GEÇEN ADALET KONULU EN MEŞHUR HİKAYE
Ben sizlere şimdi bu Adil Nüşirevan zamanında geçen en meşhur hikayeyi anlatayımda hep birlikte ibret alalım isterseniz. Hikaye odur ki:
Amr ibn-i as R.A. Mısır Valisi ike şehrin en görünen yerine çok büyük bir cami yaptırır fakat caminin köşelerinden biri bir musevinin arazisine taşar, yahudiye ne kadar para teklif ederlerse etsinler arazisini satmaya razı olmaz. Bunun üzerine Amr ibn as arazinin ortalama değerinin iki katı kadar bir miktarı verir ve “Arazinin hakkı budur” diyerek yahudinin rızası hilafına araziye el koyar.
Yahudi adam seni Hz. Ömer’e R.A şikayet edeceğim diyerek oradan ayrılır ve Mekke’ye gider. halifeyi sora sora bulmaya çalışır ve bir ağacın dibinde başına bir tuğla koymuş uyuyan bir adam görür. uyandırıp ona sorar. o da halife benim der. Adam önce inanmaz etraftan geçen insanların “Selam sana ey halife” diye selam ettiklerini görünce ikna olur ve durumu ona anlatır. Hz. Ömer’de R.A oradan bulduğu bir kemik üzerine: “Ben Adil Nuşirevan’dan daha az adil değilim” yazar ve adama verir. “Bunu valiye göster, o gereğini yapar” der. Adam iyice umudu kesmiştir ama diyecek birşeyi olmadığı için olur der ve Mısır’a döner.
Mısır’da bu kemik parçasını Amr ibn as’a gösterince Hz. Amr ibn as’ın R.A. benzi bir anda sararır, solar. hemen arazinin kendisine geri verildiğini söyler. olaya anlam veremeyen yahudi kemikteki yazının hikmetini sorar. bunun üzerine Hz. Amr ibn as R.A. anlatmaya başlar*
İslamiyetten önce ömer ve amr iran’ın başkentine develerini satmaya giderler. Gece bir handa konaklamaya karar verirler. hancı: “Paranızı ve devenizi ücret karşılığı bana emanet edin yoksa çalınabilir” der. onlarsa düşük bütçeli tacirler oldukları için buna yanaşmazlar. develerini hana bağlarlar altın keselerini de yastıklarının altına koyarlar. sabah uyandıklarında develer de altınlar da yoktur. hancıya sorarlar “ben sizi uyarmıştım” der. o mahallenin güvenlik sorumlusuna giderler. o da: “hancıya emanet etseydiniz. beni ilgilendirmez” der. bunun üzerine adaletiyle nam salmış nuşirevan’ın huzuruna çıkmaya karar verirler. Nuşirevan’a olayı anlatırlar. nuşirevan: “peki develeriniz sokaktayken, altın keseleriniz güvende değilken niye uyuyordunuz?” diye sorar. ömer: “biz sizi uyumuyor biliyorduk, onun için rahat rahat uyuyorduk.” der. Amr* kellelerinin gittiğini düşünürken hükümdar bu cevabı çok beğenir: “Ey misafir! doğru söylüyorsun. halkımın huzuru için benim her zaman uyanık olmam gerekir” der. olayı araştırmak için 1 hafta ister ve o hafta boyunca konuğu olmalarını ister. onlar da razı olur.
Bir hafta sonra Nuşirevan’ın huzuruna çağırılırlar. develeri bulunmuştur. keseleri de oradadır. içindeki altınlar da tamdır. Nuşirevan’a teşekkür eder çok adil olduğunu söylerler. nuşirevan: “işinizi haledip 2 gün sonra şehirden çıakrken biriniz doğu biriniz güney kapısından çıksın. o zaman daha adil olduğumu göreceksiniz.” der. amr ibn-i as iki gün sonra doğu kapısından çıkarken o kapıda birinin asılı olduğunu görür. şık giyimli bu adam kaldıkları yerin güvenliğinden sorumlu kişidir. hırsızlıkta payı olduğu için asılmıştır. ömer ise kendi çıktığı kapıda nuşirevan’ın oğlunun asılı olduğunu görür. hırsızlarla işbirliğini yaptığını öğrenince nuşirevan kendi oğlunu da astırmıştır.
İşte kıymetli hemşehrilerim, değerli okuyucularım Adil Nuşirevan’ın meşhur hikayesi bu. Eee İsmail Başkan bu hikayeyi bizi niye anlattın diye soranlar olacaktır ama sormasınlar ülkemiz ve dünya Müslümanlarının haline bir baksınlar, anlarlar niye anlattığımı. Nasip olur ise gelecek yazımızda da daha yakın tarihten, bizden bir mahkeme vakasını sizlerle paylaşmak istiyorum.
ÖNEMLİ BİR DUYURU!!!
Kıymetli hemşehrilerim, değerli okuyucularım, yazıma son verirken Avrupa Kütahyalılar İnisiyatif Federasyonu’nun düzenlediği bir etkinlikten de bahsetmek istiyorum.

Avrupa Kütahyalılar İnsiyatif Federasyonu’nun düzenlediği ve Kütahya Haber’in Medya ve İletişim Sponsorluğunu yaptığı Engelsiz Bir Kütahya projesi büyüyor.
Federasyon Başkanımız Adil Emsen başkanlığında tüm Kütahya Derneklerinin destek olduğu ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİN KALDIRUILMASI Projesine ilgi, destek ve katılımlarınızı bekliyorum.http://yardim.kutahyahaber.eu/   Bu proje kapsamında Federasyaonumuz Hollanda’da Akülü Engelli Arabası üretimi yapan firmayla görüşüp, proje için 1 TIR dolusu Akülü Engelli Arabası siparişi vermiştir. Projenin resmi ayağını tamamlamak için engelli kayıtları alınmaya başlandı. Bağışcılar tarafından gönderilen malzemelerin dağıtımında sıkıntı yaşamamak için, Kütahya Sakatlar Derneği ve diğer Sosyal Hizmetler Kurumlarının listeleriyle karşılaştırmak için, ayrıca Almanya içinde yapılması zorunlu işler için kayıtları önceden alınacaktır. Hepinize ilgi, alaka ve destekleriniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Kalın sağlıcakla…

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.