Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

Toplumsal değişimin yeni aktörleriyiz

REKLAM ALANI
16.12.2015
715
A+
A-

Türk Öğrenci ve Mezunlar Platfom‘u (TD-Plattform) tarafından Berlin‘de bulunan Alman Dış Işleri Bakanlığı binasında bir resepsiyon düzenledi. Katılımın yüksek olduğu resepsiyonda Federal ve Berlin Eyaleti milletvekileri, diplomatlar, ҫeşitli kurum temsilcileri, gazeteciler ile Türk Alman Akademisyenler Plattformu ortakları ve Almanya’nın dört bir yanından gelen TD-Plattform üyeleri hazır bulundu.
Federal Almanya tarihinde bir ilke imza atarak ve bir göҫmen sivil toplum örgütü Alman Dış İşleri Bakanlığı binasında bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Davetin amacı Almanya’da yaşayan genҫ göҫmenleri Alman Dış Işlerinde diplomat olabilmelerine imkan sağlayan şartlar hakkında bilgilendirmek, onları başvuruda bulunmaları iҫin motive etmek ve Bakanlığın kurumsal aҫılım sürecini desteklemeye yönelikti.
MÜSTEŞARDAN ÖZ ELEŞTİRİ
Davete konuşmacı olarak katılan Alman Dış Işleri Müsteşarı Michael Roth yaptığı selamlama konuşmasında konuya yönelik öz eleştirisini şu ifadelerle dile getirdi: „Savaş sonrası en büyük ihmallerimizden biri dil kurslarına, göҫ danışmanlığına ve ilerici uyum politikalarının uygulanmasına dair eksikliklerimizdir. Göҫ, gerek yerleşik toplumu gerekse göҫ eden toplumu değiştirmektedir. Bunu ülke olarak bir fırsat olarak görmemiz lazım, tehdit olarak değil. Ülkelerimizi birҫok köprüler birleştirmektedir.“
Müsteşar Roth konuşmasının devamında bilhassa mülteciler konusunda Türkiye ile siyasi ve hükümetler arası görüşmeleri devam ettireceklerini belirterek Türkiye’nin Avrupa Birliği´nin bir parҫası olması gerektigini ifade etti. Müsteşar ayrıca TD Plattform’un Türk kökenli genҫ mezunlar ve üniversite öğrencilerini sadece toplumumuz iҫin teşvik etmekte kalmayıp, onların bireysel hedeflerini ve isteklerini de ön plana cikardığını vurguladı.
TOPLUMSAL DEĞİŞİMİN YENİ AKTÖRLERİ
TD-Plattform Başkanı Caner Aver yaptığı konuşmasında „Işҫilerden oluşan göҫmenler bir nesil sonra kendi mezunlarını örgütleyip Alman Dış Işlerinde davet verebilmektedir. Bu gelişme, uluslarası sahada örneğine pek rastlanılmadığı iҫin takdir edilmelidir“ dedi. Göҫmenler artık sahip oldukları ҫift kimlikleri ile toplumsal değişimin yeni aktörleri haline gelmişlerdir. Çeşitliliğin artık normal karşılanması gerektigi ve toplumsal kaynaklara erişimde eşitligin sağlanması iҫin bir paradigma değişikliği kaҫınılmaz bir şekilde kendini göstermektedir. Aynı zamanda, aralarında yeni seҫmenlerin de olduğu göҫmenlere karşı tekrar güven oluşturulması lazım. Göҫmenler nezdinde bu güven özellikle görülen ırkҫı neonazi terör hücresi NSU davası ve sayısı belirsiz saldırılardan dolayı zedelenmiş bulunmaktadır. Göҫmen örgütlerin artık toplumsal değişim kapsamında mülteciler iҫin de sorumluk almak zorunda olduklarına da değinen Aver, kendi türünde en büyük sivil toplum örgütü olan TD Plattform’un kurumlar ile işbirliğini artırma yolunda bu paradigma değişimini de talep ettigine ifadesinde yer verdi.
MÜLTECİLERE İNSAN OLARAK BAKILMASI LAZIM
Türkiye Cumhuriyeti Almanya Büyükelҫisi Hüseyin Avni Karslıoğlu konuşmasında TD-Plattform gibi sivil toplum örgütlerin önemine değinerek „Sivil toplumun güҫlenmesi ve kurumlara dahil edilmesi ҫok önemlidir dedi“. Ikili ilişkilerde ise zor sorular hakkında da konuşulması gerektiğini söyleyen Karslıoğlu, önemli olan ilişkilerin aynı seviyede olması dedi. Karslıoğlu, mülteciler konusunda Türkiye beş yıldan beri büyük insani sorumluluk üstlenmekte diyerek „Mültecilere insan olarak bakmamız lazım, sayı olarak değil. Onlarında umutları, duyguları, ҫocukları, anneleri ve babaları var“ ifadesini kullandı.
GÖÇMENLERİN BİRİKİMLERİNE İHTİYAÇ VAR
Konuşmalardan sonra söz alan Alman Dış Işleri Eğitim Akademisi Başkanı Kai Baldow kısa bir sunum yaparak Alman Dış Işlerindeki kariyer imkanları hakkında bilgi verdi. Baldow, kurumsal aҫılımdaki hedeflerden bir tanesinin renkli olan Alman toplumunu yurt dışında da buna yakışır şekilde temsil etmek olduğunu belirterek „Göҫmenlerin sosyal, kültürel ve lisan bilgi ve birikimlerine ihtiyacımız var ifadelerine yer vererek göҫmenlerden daha fazla başvurular beklediğini söyledi.
Mavi Makam Müzik grubunun söylediği Türkҫe müzik parҫaları geceye ayri bir renk katarken, verilen yemek esnasında katılımcılar ikili görüşmeler yoluyla bağlantı ağlarını genişletip, diplomatlik mesleğinde kariyer imkanları hakkında bilgi aldılar.
td_plattform_

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.