Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

FATİH DEVRİNDE ADALET…!!!

Yazar İsmail Taşcıoğlu

Yazar İsmail Taşcıoğlu

Kıymetli hemşehrilerim ve değerli okuyucularım bu hafta sizlere bizden bir adalet ve adil olmak konulu tarihi bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

FATİH SULTAN MEHMED HAN’IN ÇOK ETKLEYİCİ ADALET MAHMEME HİKAYESİ
Bu anlatacağımız olay bizzat yaşanmış olup, Fatih Sultan Mehmet`in yargılanıp elinin kesilmesine karar verilen dava, Üsküdar Gülfem Hatun Mahallesi`ndeki 11 numaralı kırmızı taş bina’da görülmüştü. Fatih Sultan Mehmet`in yargılandığı tarihi mahkeme Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 2006’da restore edilmiştir.
Büyük Osmanlı Sultanı Fatih Han bir cami yaptırıyordu. Bu caminin mimarı işinin ehli olan bir Rum’du. Mabed yapılırken kullanılacak mermer sütunları konusunda bu Rum mimar ile Sultan Fatih arasında bir anlaşmazlık çıktı.
Rum mimar, bu sütunları yaparken mimariye uygun olması gerekçesi ile Fatih’in dediği şekilde değil de, kendi düşüncesi doğrultusunda yaptı. Bunu gören Fatih öfkelendi. Rum mimarın, caminin estetiğini bozmak için böyle yaptığını düşünerek onun elini kestirdi.
Eli kesilen Rum, Sultan Fatih’den davacı olmak için kadı Hızır Çelebi’ye giderek müracaatta bulundu. Hızır Çelebi, Rum mimarı dinledikten sonra bilirkişi heyetinden bu meseleyi araştırmalarını istedi. Araştırma ve inceleme sonucunda tesbit edildi ki: Rum Mimar, caminin estetiği bozulsun da kötü gözüksün diye değil, gerçekten de mimariye uygun olsun diye öyle inşa etmiş.
Anlaşıldı ki Fatih haksız. İstanbul ile birlikte nice ülkeleri ve krallıkları fetheden, çağ açıp çağ kapayan Sultan Fatih, sanık sandalyesinde yargılanıyor…
Hüküm Verildi… Kısas’a kısas yapılacak. Rum mimarın elini kestiren Fatih’in de eli kesilecekti.
Rum mimar kararı duyunca şaşkınlıktan neredeyse dilini yutacak, yoksa bu bir rüya mıydı? Kendisi gibi sıradan bir mimar, gayrimüslim olmasıyla beraber, İslam memleketinde, Müslümanların padişahı karşısında haklı bulunarak mahkeme kararı lehinde çıkıyordu. Peki bu karara acaba Padişah ne diyecekti? Kendisi ile beraber kadı da gümbürtüye mi gidecekti yoksa?
Fatih büyük bir teslimiyette hükme razı oldu ve “şeriatın kestiği parmak acımaz” diyerek cezaya boyun eğdi.
Bu arada Fatih, kadıya dönüp kılıcını göstererek şöyle dedi:
Ey kadı! Şayet ben padişahım diye korkup haksız olduğum halde lehime hüküm verseydin, vallahi şu kılıçla başını uçururdum!
Kadı Hızır Çelebi’de hemen yanı başındaki asılı olan topuzu göstererek:
Sultanım! Şayet sende Padişahlığını öne sürüp bu İslam mahkemesine saygısızlık etseydin, vallahi şu topuzla müdahele edecektim!..
Bu durumu gören Rum mimar adeta kendini kaybetmiş, yerlere kapanmış, hıçkırıklarla, gözyaşlarıyla ağlayarak diyordu ki:
-Hepiniz şahit olun ki! Ben davamdan vazgeçiyorum ve bu adalet anlayışı karşısında müslüman oluyorum!..
Evet kıymetli okuyucularım, değerli hemşehrilerim; Ecdadımız Bilirkişi heyetinin tarafsız tespitinden, hakimlerinin adaletine, sultanlarının hükme rızasına kadar her hareketleri payitahtı güçlendirmiş ve Devleti Osmaniye, kılıç ve kalemin gölgesinde yükseldikçe yükselmiş, üç kıta, yedi devlette at koşturmuş ve bu sayede ilayı kelimetullahı her bir yana ulaştırmışlardı…

ÖNEMLİ BİR DUYURU!!!
Kıymetli hemşehrilerim, değerli okuyucularım, yazıma son verirken Avrupa Kütahyalılar İnisiyatif Federasyonu’nun düzenlediği bir etkinlikten de bahsetmek istiyorum.
Avrupa Kütahyalılar İnsiyatif Federasyonu’nun düzenlediği ve Kütahya Haber’in Medya ve İletişim Sponsorluğunu yaptığı Engelsiz Bir Kütahya projesi büyüyor.
Federasyon Başkanımız Adil Emsen başkanlığında tüm Kütahya Derneklerinin destek olduğu ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİN KALDIRUILMASI Projesine ilgi, destek ve katılımlarınızı bekliyorum.http://yardim.kutahyahaber.eu/ Bu proje kapsamında Federasyaonumuz Hollanda’da Akülü Engelli Araba firmasıyla görüşüp, proje için 1 TIR dolusu Akülü Engelli Arabası siparişi vermiştir. Projenin resmi ayağını tamamlamak için engelli kayıtları alınmaya başlandı. Bağışcılar tarafından gönderilen malzemelerin dağıtımında sıkıntı yaşamamak için, Kütahya Sakatlar Derneği ve diğer Sosyal Hizmetler Kurumlarının listeleriyle karşılaştırmak için, ayrıca Almanya içinde yapılması zorunlu işler için kayıtları önceden alınacaktır. Hepinize ilgi, alaka ve destekleriniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Yardım Gönderebileceğiniz hesap numarası
AKİF e.v.
Sparkasse Köln Bonn
IBAN: DE 94 3705 0198 1932 260 936
BIC: COLSDE33XXX
müracat edeceginiz tel numaralar..
Adil Emsen 0178 269 27 27. —-
Köln H.Hüseyin Duran 0172 259 0008 Köln —-
Kemal Akman 0177 300 60 50. Dortmund —-
Mustafa Tokman 0173 63 744 74. Bergkamen ,Hamm. —-
İsmail Taşcıoğlu 0162 43 65 561. Wuppertal —-
Yahya Çiçek 0176 2062 6852. Bremen —-

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.