Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

Türkiye’ye araç götürmek için, bir yılda 185 gün yurt dışı şartı

REKLAM ALANI
24.12.2015
883
A+
A-

gümrük arabaGümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye’ye yabancı plakalı taşıt getirmek isteyen kişilerin son 1 yıl içerisinde az 185 gün fiilen yurt dışında bulunmaları gerektiğini açıkladı. Yurt dışında yaşayan vatandaşların üzerine kayıtlı yabancı plakalı arabaların Türkiye’de kalma süresinin 2 yıla çıkarılmasıyla, dolandırıcılıkların arttığını belirten bakanlık yetkilileri, ilgili düzenlemenin yurt dışından ucuz araç getirilerek kullanmanın önünün açıldığı ve herkesin bu haktan yararlanabileceği şeklinde değerlendirilmemesi gerektiğini ifade ettiler.

Aracı kimseye kullandırmayın

Türkiye’de yerleşik kişilerin geçici ithalat rejimi kapsamında yabancı plakalı taşıt getirmesi, başkasının getirdiği taşıtı kullanması veya adına vekaleten taşıt getirilmesi mümkün değil.

Bu gibi ihlallerin tespiti halinde kişilere cezai müeyyide uygulanacak. Vekaleten yurt dışından taşıt getirilmek istenmesi halinde de mülkiyet sahibinin ve taşıtı getirenin son 1 yıl içinde 185 gün yurt dışında kalma şartını sağlaması gerekiyor.

Geçici ithal edilen kara taşıtları, taşıt sahibinin yurt dışında yaşayan eşi veya usul ya da füruu olan kişilerce (eş, çocuklar, anne-baba) kullanılabiliyor. Ancak getirilen taşıt bırakılarak yurt dışına çıkış yapılmak istenmesi halinde izlenmesi gereken iki yol mevcut.

Taşıt ya gümrük gözetimine bırakılmalı ya da en yakın gümrük idaresine taşıtın başkası tarafından kullanılmayacağına ilişkin taahhütname verilmeli. Bu sebeple yurt dışından taşıt getiren kişilerin Türkiye’den taşıtsız çıktıklarında taşıtlarını eş, dost, akrabanın kullanımına bırakması gibi bir durum gümrük mevzuatının ihlali anlamına geleceğinden, mağduriyet yaşanmaması için bu hususa özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarca dikkat edilmesi gerekiyor.

13.10.2015 tarihli ve 29501 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karar ile Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin getirdikleri kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına verilen geçici ithal izin süresi altı aydan yirmi dört aya çıkarılmıştı. İlgili düzenlemeye göre, yurt dışında ikamet eden kişilerin getirdiği taşıtların 730 gün (iki yıl) süreyle Türkiye’de kalabilmesi mümkün olup, bu sayede özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’de araçlarıyla daha uzun süre kalabilmelerine imkan sağlandı.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.