Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

KÜTAHYA ENERJİSİNİ GÜNEŞ İLE ARTIRIYOR

REKLAM ALANI
26.12.2015
906
A+
A-

Kütahya İl Özel idaresi tarafından ‘Enerjimizi Güneş İle Artırıyoruz’ projesi hayata geçti. Proje kapsamında yenilenebilir enerji kaynakları ile lisanssız elektrik üretimine yönelik 212 kilovatlık’lik Türkiye de ilk güneş enerji şarj istasyonlu otopark sistemi yatırım modeli kurulmuş oldu
İl Özel İdaresinin Zafer Kalkınma ajansının aldığı destekle yaptığı ‘Enerjimizi Güneş İle Artırıyoruz’ projesi tamamlandı. Proje Türkiye de Güneş Enerji Şarj İstasyonlu Otopark Sitemi konseptinde yapılmış ilk proje olma özelliğini taşıyor.
Kütahya’da yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak ‘Akıllı Şehir’ kriterlerine uygun yatırımlar yapılmasını sağlamak amacıyla planlanan proje yenilenebilir enerjinin kullanımı için yerel ve bölge halkına örnek olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor. 1 milyon 137 bin 520 TL’ye mal olan proje Kütahya Valisi Şerif Yılmaz’ında katıldığı törenle hizmete açıldı. Törende konuşan Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, Ülkenin enerjiyle ilgili bir takım sıkıntılarının bulunduğunu, başkasına muhtaç olmadan üretilen enerjinin çok değerli olduğunu söyledi.
“1 MİLYON 259 BİN 240 TL’LİK
ÖNEMLİ BİR YATIRIM”

Enerjimizi Güneşle Artırıyoruz’ Projesinin başarıyla tamamlandığını, tesisin 1 milyon 259 bin 240 TL’ye mal olduğunu kaydeden Vali Şerif Yılmaz, Güneş Enerji Şarj İstasyonlu Otopark Sistemi hakkında törene katılanları bilgilendirdi. Vali Yılmaz, “Santralin saatte 217 Kw günde 1.2Mw, ayda 36 Mw, yılda ise 430 Mw kurulu gücü vardır. Proje kapsamında 90 ton çelik üzerine yapılan Fotovoltaik çatı sisteminde, 840 adet, -20 ile 70 derecede üretim yapabilen Alman üretimi (Solar Word) marka panel kullanılmış olup toplam maliyeti 1 milyon 259 bin 240 TL’dir. Kütahya İl Özel İdaresi ve Zafer Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa yürütülen projede yenilenebilir enerji kaynakları ile lisanssız elektrik üretimine yönelik 217 kWp’lik Türkiye de ilk güneş enerji şarj istasyonlu otopark sistemi yatırım modeli olmuştur. Kütahya’da yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak ”Akıllı Şehir” kriterlerine uygun yatırımlar yapılmasını sağlamak amacıyla planlanan proje yenilenebilir enerjinin kullanımı için yerel ve bölge halkına örnek olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmeyi amaçlamıştır. Kütahya İl Özel İdaresi Hizmet Binası bahçesine kurulan Güneş Enerji Şarj İstasyonlu Otopark Sistemi ile Avrupa Birliği ülkelerindeki sistemlerle kolerasyon yaparak bölge halkının farkındalığını artıran somut uygulama yatırım modeli oluşturulmuştur. Zafer Kalkınma Ajansının TR 33 bölgesinde temiz enerji bilincinin yaygınlaştırılması hedeflerine “Enerjimizi Güneş İle Artırıyoruz“ projesi hem vizyonel hem de yerinde hizmet bakış açısı ile değerlendirildiğinde proje başarılı bir şekilde tamamlanmıştır” şeklinde konuştu.

“TESİS TÜRKİYE’DE BİR İLK”

Tesisin Türkiye’de Güneş Enerji Şarj İstasyonlu Otopark Sistemi konseptinde yapılmış ilk proje olduğunu belirten Vali Şerif Yılmaz, “Yapılan bu tesis küçük de olsa, karınca misali bir damla da olsa başkasına muhtaç olmadan bağımsız olarak üretebildiğimiz enerjinin ne kadar kıymetli olduğunu gösteren en önemli göstergelerden biridir. Tesis belkide Türkiye’deki Özel İdare tesisleri içerisinde kendi enerjisini üreten ilk tesislerden birisidir. Yapılan tesis Kütahya’da da bir ilk. Şuana kadar Kütahya’da yenilenebilir güneş enerji sistemini kuran Erden grup var, bir de Kütahya İl Özel İdaresi. Diğer yatırımcılarımızın, aramızda bulunan iş adamlarımızın da çalışmalarını biliyorum, inşallah o çalışmalar gerçekleştiği takdirde Kütahya’da kendi enerjisini üreten, sadece termik santraller değil, hem güneş enerjisiyle hem de rüzgar enerjisiyle milli ekonomiye katkı sağlayacak olan tesislerin önü açılacak” diye konuştu.

“KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEBİLEN BİR İLİZ”

Kütahya’nın kendi enerjisini üretmede başarılı bir il olduğunu ifade eden Vali Şerif Yılmaz, “Türkiye’de il bazında kendi enerjisini üreten illerden bir tanesiyiz. Hem Seyitömer, hem Tunçbilek Termik Santrallerimiz Türkiye’nin önemli tesislerinden birkaçıdır. Güneş enerjisinden günlük istifade etme rakamlarına baktığımızda, Türkiye ortalamasında güneşlenme süremiz, ortalama günlük yaklaşık 6 saat olarak belirlenmiş durumda. Türkiye ortalamasının üstünde olan bir il olarak da, güneş enerjisinden istifade etmemiz gerektiğini bize gösteriyor. Birçok ülke bugün enerji çeşitliliğini kendi kaynaklarıyla temin etme yolunda hızla gelişim gösteriyor. Bu açıdan baktığımızda, sadece güneş enerjisi değil nükleer santral de dahil olmak üzere enerji çeşitliliğini sağladığımız ve ülke olarak bunu gerçekleştirdiğimiz zaman bağımsız bir ülke olmanın ne anlama geldiğini ifade edebiliriz” dedi.

“ENERJİDE BAĞIMSIZ
HALE GELMELİYİZ”

Türkiye’nin kendi enerjisini üretmede bağımsız hale gelmesinin, bunun önünün illerdeki yatırımlarla açılacağını vurgulayan Vali Yılmaz, “Bu ülkede bugün doğalgaz çevrim santralleri teşvik edildi. Bazı ülkeler tarafından enerjiyle ilgili vanalar kapatılma durumuna gelirse, enerjiyi nereden temin edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız dahil olmak üzere ülke ülke enerji temini için yollara düştük. Yıllar önce yapılan hata bugün ortaya çıktı. Onun için bizim kendi özkaynaklarımızla, kendi ülkemiz içinde bulunan değerlerin gerek HES’leri gerekse nükleer santralleri yapmamıza karşı çıkıldı. Bugün ülkemizde doğalgazla ilgili sıkıntı meydana geldiğinde insanlarımızın neleri düşüneceğini siz tahmin edebilirsiniz. O açıdan bizim küçük bir projede olsa örnek bir projedir diye değerlendirdiğimiz bu tesis bizim için çok önemlidir” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Kütahya Valisi Şerif Yılmaz beraberinde protokol üyeleri ile birlikte açılış kurdelesini keserek tesisin hayırlı olması temennisinde bulundu.
Törene Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkan Vekili Galip Gültekin, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muhittin Şahin, OEDAŞ Genel Müdürü Abdulkadir Köker, ilçe kaymakamları, işadamları ile bazı daire müdürleri katıldı.

80 KONUTUN İHTİYACINI
KARŞILAYACAK GÜÇTE

Açılış sonrasında güneş enerji şarj istasyonlu otopark sistemi ile ilgili teknik bilgiler veren Müteahhit firma yetkilisi Mühendis Serkan Çelebi ise şunları söyledi; “Burası Kütahya İl Özel idarenin kendi bahçesine otopark üzerine yapmış olduğu 238 adet güneş panelinden oluşan bir alanımız. Toplamda 212 kilowatt elektrik üretmektedir. Kullanılan panellerin her biri 250 kilowattan toplamda 10 adet invantöre bağlanıp mevcut 400 kilowatlık bir trafoyla TEDAŞ’ın hattına bağlanmaktadır. Saatlik üretim olarakta şuanda 200 kilowatı görmekteyiz. Binanın günlük elektrik sarfiyatı yaklaşık 50 kilowatt civarındadır ama sonuçta bu TEDAŞ’ın hattına bağlı olduğu için bütün Kütahya’nın şebekesine bağlanmaktadır. Enerjiyi bütün Kütahya’nın şebekesine vermektedir. Şuan üretilen bu elektrik 2017 kilowatlık elektriğimiz saatte 80 konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak güçtedir.”enerji kth

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.