Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

7. GÜN – KÜTAHYA KENT KONSEYİ

REKLAM ALANI
27.12.2015
927
A+
A-

EST    Yıllar önce belediyeler bünyesinde Yerel Gündem 21 olarak başlatılan bir halk meclisi idi Kent Konseyleri. Daha sonra hem etkisi, hem fonksiyonları artırılarak hizmete daha hazır bir hale getirildi. Başkanı seçimle görevlendirilen, genel sekretaryasını bir belediye görevlisinin yerine getirdiği, onursal başkanının da belediye Başkanı olan bir kuruluş.

İşte bu kuruluşun 24 Aralık 2015 tarihinde Olağanüstü genel kurulu vardı. Hem Mahalli Aktüel Gazetesi’nin bir köşe yazarı olarak, hem de KÜSAB (Kütahya Sanatçılar Birliği Derneği) temsilcisi olarak ben de bu kongrede idim.

Belediye Başkanı Sayın Kâmil SARAÇOĞLU’nun dahi üşüdüğünü hissettiğim buz gibi salonda, Eski Kültür Sarı Tiyatro Salonunda yapıldı kongre. Katılanların samimiyeti bile ısıtamadı salonu… Lakin, hem Belediye Başkanı’nın samimi açılış konuşması, hem kongrede divan başkanlığını yürüten eski eğitimci Başkan Yardımcısı Ali İhsan ERTAŞ’ın zarif ve akıllıca idaresi ile kongre tamamlandı.

Bir iki hemşehrimizin haklı itirazları vardı. Mesela: Eski Kent Konseyi Yöneticileri kongreye davet edilmemişti. Sivil Toplum Örgütlerinin tamamına da yapılacak kongre tarihi ve saati bildirilmemişti. Yani insanlar çoğunlukla birbirlerinden duyarak-öğrenerek katıldılar kongreye. Bu konuda bir STK başkanı ve başkalarından duyarak katılan eski bir konsey yöneticisi de yaptı itirazını. Divan başkanı, zamanı geçmişti, faaliyetleri yoktu, tüzük değişikliği yapılmıştı gibi ince çalımlarla konuyu tatlıya bağladı. Ancak;

İşin doğru olanı eski yöneticilerin de mutlaka o kongreye çağrılmaları gerekiyordu. Öyle ya… Övülmeleri gerekiyorsa halkın temsilcileri önünde yapılmalıydı. Varsa eksikleri yine halkın önünde söylenmeliydi. Hatta bu kadar senelik icraatlarının Gelir-Gider tabloları, Faaliyet raporları istenmeliydi. Bir çeşit ince operasyonla (seçilecek kişiler ve önerge sahipleri daha önceden hazırlanmıştı çünkü) yapılan bu seçimde, eski yönetime kendilerini savunma imkânı veya onlardan hesap sorma imkânı tanınmadan oldu-bitti. Gerçi başka önerge verilseydi, o önergedeki kişi seçilseydi; belediye ile uyumlu çalışabilir miydi, çalıştırılır mıydı? O da meçhul…

Eski yönetimin günahı da, sevabı da kendilerine kaldı.

Verilen önerge ile tek aday olarak Kent Konseyi Başkanlığına seçilen Doçent Doktor Ercan TAŞKIN çok genç ve başarılı bir akademisyen. Böyle bir arkadaşımızın seçilmesine de sevindiğimi belirtmeliyim. Çünkü kent konseylerinin çalışması biraz da teknik konuları ve hazırlanacak projelerin gücüyle etkinliği ortaya çıkıyor. Bu konuda en başarılı çalışmaları Bursa Kent Konseyi yürütüyor. Bu konuda yapılacak bir işbirliğinin yararlı olacağı kanaatindeyim.

Amacına uygun, etkin bir Kent Konseyi şehrimize çok önemli katkılar sağlayacaktır.

Yeni seçilen Başkana, oluşturulan çalışma ekibine ve daha sonra oluşturulacak Komisyonlara şimdiden başarılar diliyorum.

Esat ANIK

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.