Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

Türkler Almanya’da Yerel Seçim Hakkı İçin Harekete Geçtiler

REKLAM ALANI
29.12.2015
929
A+
A-

süleyman kosarAlmanya’nın Gladbeck kentinde Gladbeck Alternatif halk listesi partisi (ABİ Gladbeck) , tüm göçmenlerin yerel düzeyde seçme ve seçilme hakkına sahip olmaları için Yerel Seçimlere Katılma Hakkı Girişimi icin yabancılar meclisinden verdigi dilekçeyi Gladbeck meclisi onayladı.

ABİ Gladbeck Başkan’ı ve belediye Meclis üyesi Süleyman Koşar yaptıkları açıklamada, “Biz, kökeni ne olursa olsun F. Almanya’da yasal olarak 5 yıl yaşayan her göçmenin öncelikle yerel düzeyde seçme ve seçilme hakkına sahip olmasını istiyoruz,Bu hakkı almak için dilekçemizi onaylandık,” dedi.

“Demokrasilerde halkın kendi yöneticilerini seçme, kendisini ilgilendiren konularda karar verme yetkisi vardır. Bu hak göçmenler için de geçerlidir; birçok Avrupa ülkesinde farklı ülkelerden gelen tüm göçmenler yerel seçimlere katılma hakkına sahiptirler. F. Almanya’da ise milyonlarca göçmen hâlâ bu haktan yoksundur diyerek süleyman Koşar sözlerine devam etti.

Bu hakkın verilmesine karşı çıkanlar, “Alman vatandaşlığına geçin” önerisini getiriyorlar. Ancak birçok nedenden ötürü Alman vatandaşlığa geçmek istemeyenler olduğu gibi, istenen koşulları yerine getiremeyenler de vardır. Sayıları milyonları bulan bu insanları ömür boyu seçme ve seçilme hakkından yoksun bırakmak büyük bir haksızlıktır dedi süleyman koşar.

BİZ BU ÜLKENİN BİR PARÇASIYIZ

F. Almanya Anayasası’nın 3. Maddesi: “Hiç kimse cinsiyeti, soyu, ırkı, dili, yurdu ve kökeni, inancı, dini veya siyasi görüşleri dolayısıyla mağdur edilemez ve hiç kimseye imtiyaz tanınmaz. Hiç kimse özür ve sakatlığından dolayı mağdur edilemez” diyor.” Biz bu maddenin gereğinin yerine getirilmesini istiyoruz.

Göçmen kitlenin en büyük bölümünü oluşturan Türkler elli yılı aşkın bir süredir bu ülkede yaşıyor ve çalışıyorlar; ülke kalkınmasına önemli katkıda bulunuyorlar. Nereden gelirlerse gelsinler, burada yaşayan tüm göçmenlere, “Siz eşit haklara sahip yurttaşlarsınız. Siz bu ülkenin bir parçasısınız, yöneticileri seçmek sizin de hakkınızdır” denmelidir. Bütün siyasi partilerin dile getirdiği uyum-integration aynı zamanda politik yaşama katılmakla mümkündür.

Biz, kökeni ne olursa olsun F. Almanya’da yasal olarak 5 yıl yaşayan her göçmenin öncelikle yerel düzeyde seçme ve seçilme hakkına sahip olmasını istiyoruz.

ALMANYA ÇAPINDA EYLEME GEÇMELİYİZ

Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti’nin 40’dan fazla kentinde göçmenlerin yerel seçimlere katılma hakkı kabul edilmiştir. Yapılan anketlere göre Alman kamuoyu, % 59 oranında göçmenlerin seçme hakkına olumlu yaklaşmaktadır. Bu oran NRW’de % 62’dir. Yeni bir Anayasa üzerinde çalışan NRW – Eyalet Meclisi önümüzdeki haftalarda bu konuda kararını verecektir.

NRW Eyalet Meclisi’nden olumlu bir karar çıkması için Türk toplumunun bütün kuruluşları Almanya çapında acilen harekete geçmelidir. Bu tarihi fırsatı kaçırmamalıyız. NRW Eyaleti’nde alınacak olumlu bir kararın diğer bütün eyaletlere de örnek olacağı açıktır. Göçmenlerden yana tavır alan tüm Alman dostlarımızı, kuruluşları, siyasetçileri, sendikaları, dernekleri, işadamlarını, sporcuları ve sanatçıları Yerel Seçimlere Katılma Hakkı için güç birliği yapmaya, birlikte etkinlikler düzenlemeye çağırıyoruz.”
Yerel Seçimlere Katılma Hakkı Girişimi –

Süleyman Koşar, 92’de yapılan Maastricht Anlaşması’na göre Avrupa Birliği vatandaşları, Almanya’da 3 aylık ikametten sonra seçme ve seçilme hakkına sahip oluyorlar. Ya biz? 54 yıldır Almanya’dayız. Niye biz dışlanmışız. Bir yandan uyum diyeceksin, bir yandan da göçmenlerin seçim sandıklarında ya da partilerde politik katılımına engel olacaksın bunun demokrasiyle bağdaşır bir tarafını göremiyoruz. Biz, Alman partilerinin bizi ciddiye almasını istiyoruz. Bu bağlamda, ilk etapta yerel bazda seçme seçilme hakkı olmak üzere, eğitim sorunları, yabancı düşmanlığı ile mücadele gibi konularla ilgili çalışmalar yapamıyoruz ve onun icin Gladbeck de kendimize bir Gladbeck Alternatif Halk listesi bir parti kurduk dedi.Avrupa Birliğinde, Danimarka, Belçika, Hollanda Litvanya gibi 17 ülkenin, kendi ülkesindeki yabancılara yerel seçim hakkı tanıdığını belirten Süleyman Koşar neden Almanya’da da olmadın diye devam söyledi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.