Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

Almanyada 2016’da hayatımızda bunlar değişecek

REKLAM ALANI
31.12.2015
832
A+
A-

2016′page1111111da hayatımızda kimi küçük kimi büyük pekçok değişiklik yaşanacak. Posta ücretleri bir miktar zamlanacak ama çocuk parası da artacak. İyi haber şu: Genel olarak elimize fazladan geçecek para zamlarla elizden çıkanlardan fazla olacak. 2016’da en can yakıcı zam sağlık sigortası primlerine yapılacak zam olacak. Ancak zamlar bununla da sınırlı değil.

Vergi mükellefleri üzerindeki yük

Gelir vergisi mükellefleri için geçerli olan en az geçim indirimi (Grundfreibetrag) 2016’da 180 Euro yükseltilerek 8652 Euro’ya yükseltiliyor. Ayrıca, gelir vergisi tarifesindeki asıl değerler toptan 1,48 Euro yükseltildi. Bu iki düzeltmenin de amacı çalışanların aldıkları maaş arttıkça daha fazla vergi ödemelerini ön gören „kalte progression“ kuralının yol açtığı satın alma gücündeki azalmayı dengelemek.

Emeklilere daha fazla para

Emekliler 1 Temmuz 2016’dan itibaren daha fazla emekli maaşı alacaklar. Federal Hükümet batı eyaletleri için yüzde 4,3; Doğu eyaletleri içinse yüzde 5 emekli maaşı zammı yapmayı planlıyor. Emekli maaşlarına yapılacak zammın kesin oranları yeni yılın ilk bahar aylarında açıklanacak.

Daha fazla çocuk parası

Çocuk parası 1 Ocak’tan itibaren aylık 2 Euro artacak. Buna paralel olarak, gelir vergisindeki çocuk başına vergi muafiyeti limiti de 96 Euro artışla 4608 Euro’ya (ebeveynlerden her biri için 2304 Euro) yükselecek. Ayrıca düşük gelirli işlerde çalışan ebeveynlerin finansman gücünü artırmaya yarayan „Kinderzuschlag“ (ek çocuk parası) da 1 Temmuz 2016 itibariyle 20 Euro artarak aylık maksimum160 Euro’ya yükselecek.

Elektrik daha pahalı, gaz daha ucuz

Fiyat karşılaştırma platformları 1 Ocak itibariyle önde gelen elektrik şirketlerinin pekçoğunun elektrik fiyatlarına zam yapacağını bildiriyor. Zeten pekçok şirket de abonelrine zamla ilgili bilgilendirici mektupları postalamaya başlamış durumda. Elektrik fiyatlarının 5000 kilowatt/saat başına yıllık 43 Euro zamlanacağı belirtiliyor (yüzde 2,9). Ancak gaz kullananlara ise iyi bir haber söz konusu: Birçok gaz sağlayıcı şirket 1 Ocak itibariyle ortalama yüzde 4,5 oranında indirime gidiyor.

IBAN zorunlu oluyor

Avrupa Birliği çapında tek tip banka hesap bilgisi sistemine geçmek adına birlik tarafından verilen mühlet 1 Şubat’ta doluyor. 1 Şubat itibariyle Almanya’da da banka havalelerinde IBAN kullanmak zorunlu. Bu tarihe kadar banka müşterileri için IBAN kulanma seçenek olarak sunulmaya devam edecek ve vatandaşlar eskiden olduğu gibi hesap numarası ve Bankleitzahl kullanarak havale yapabilecek.

Mektup pahalılanıyor

1 Ocak’tan itibaren Deutsche Post standart mektuplar için posta ücretini 62 Cent’ten 70 Cent’e yükseltti. Taahhütlü, iadeli taahütlü ya da maxibrif gibi ekstra hizmetlere de zam yapıldı. Kartpostal, „Gross“ ve „kompaktbrief“ ücretleri ise değiştirilmedi.

Elektrikli aletler geri iade edilebilecek

24 Temmuz’da yürülüğe girecek yasayla birlikte elektronik mağazası zincirinden ya da bir büyük mağzadan satın aldığınız bir elektrikli ya da elektronik cihazı atıkların imha edilmesi için aldığınız yere geri iade edebileceksiniz. Sadece yerleşik zincirler ve mağzalar değil, internet üzerinden satış yapan firmalar da eski cihazları „imha“ için geri iade almakla yükümlü olacak. Küçük cihazlar için herhangi bir kısıtlama söz konusu değil; buzdolabı ya da çamaşır makinası gibi büyük cihazları ise yenisini almanız durumunda geri iade edebileceksiniz.

Sigorta primleri zamlanıyor

Tüm sağlık kasaları 2016’da sigorta primlerine zam yaptı. Yılbaşında yürülüğe girecek prim zammının oranı ortalama olarak yüzde 1,1. Az da olsa primleri artırmayan sağlık kasaları da var. Bazı sağlık kasaları ise primlerine zam yapıp yapmayacaklarına Aralık ayının sonuna kadar karar vermiş olacak.

Telefon ucuzlayacak

30 Nisan 2016 gününden itibaren Avrupa Birliği içinde telefonlaşma ve cep telefonundan internet kullanımı ucuzlayacak. „Roaming“ ücreti denen ve bir ülkeden diğer ülkeye geçen AB vatandaşlarının ödemek zorunda kaldıkları fahiş ücretlere birlik tarafından sınırlama getirildi. Ülkesinden AB ülkelerinden birine giden bir vatandaş bundna böyle ülkesinde ödediği telefon ücretinden dakika başına 5 centten fazla ek ücret ödemeyecek. Bu limit SMS için 2 cent, internet kullanımı içinse megabayte başına en fazla 5 Cent olabilecek.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.