Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

DPÜ EVLİYA ÇELEBİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ FAALİYETE GEÇTİ

REKLAM ALANI
08.01.2016
857
A+
A-

Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yürüttüğü, Zafer Kalkınma Ajansı’nın (ZEKA) finanse ettiği “Hastalıktan Sağlığa, Güneşten Enerjiye Yolculuk” projesi kapsamında kurulan Güneş Enerji Santrali törenle faaliyete geçti.
D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesine kurulan tesisin açılış törenine Vali Şerif Yılmaz, TBMM Divan Katip üyesi AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Emniyet Müdürü Mehmet Gülnaz, Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri İsmail Zehir, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ile D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları katıldı.
Törende konuşan TBMM Divan Katip üyesi AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, “Hükümetimizin en önemli gündemi enerji politikasında yapılan yatırımlar. Yenilenebilir enerji ve kendi üretimimiz olan enerji kaynaklarına yönelme tarzında gerekli çalışmalara ve yatırımlara her türlü desteği veriyoruz” dedi.gunes_enerji_santrali_faaliyete_gecti_h13910Güneş Enerji Santralinin hayırlı olmasını temenni eden ve emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, “Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) bölgede yaptığı yatırımlarla, gösterdiği performansla, bölgenin kalkınması yönünde hem kamuda hem de özel sektörde çok önemli hizmetlere imza atmaya başladı. Önümüzdeki yıl da Mart ayı gibi, Bakanlık onayı çıktıktan sonra çağrıya çıkacağız. Burada sadece güneş enerjisi değil, diğer kurum ve kuruluşlarımız, belediyelerimiz dahil olmak üzere çevre altyapısı ile ilgili çağrıya çıkacağız. Tüm kurum ve kuruluşlarımızın bu konudaki hassasiyetini istemek en büyük hakkımız. Kurulan tesisle birlikte hastane elektriğinin %10-15 ‘e yakın miktarı güneş enerjisi ile elde edilecektir. Tesisler çoğalabilir, bununla ilgili desteklerimiz sürecek. Tesisi otopark olarak da kullanacağız. Kamuya ait araçların muhafazası yönünde destek olacak. Özellikle dışa bağımlı olduğumuz enerjide kendi milli kaynaklarımızın hayata geçirilmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Sağlıkta dönüşümle beraber en ücra hastanelerimize varıncaya kadar teknolojinin tümünü kullanmaya başladık. En fazla ihtiyacımız enerji. Enerjinin çoğalması için de her türlü destek hükümet programları dahilinde, Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından kamuda ve özel sektörde destekleniyor. İlimizde güneş ortalaması Türkiye ortalamasının üzerindedir. Bunun değerlendirilmesi lazım. Devletin verdiği teşvikler var, bu destekten herkesin istifade etmesini isterim. Bu açıdan baktığımızda, sadece güneş enerjisi değil nükleer santral de dahil olmak üzere enerji çeşitliliğini sağladığımız ve ülke olarak bunu gerçekleştirdiğimiz zaman bağımsız bir ülke olmanın ne anlama geldiğini ifade edebiliriz” diye konuştu.
“Hastalıktan Sağlığa, Güneşten Enerjiye Yolculuk” projesinin başarıyla tamamlandığını kaydeden Vali Şerif Yılmaz, Güneş Enerji Santrali hakkında törene katılanları bilgilendirdi. Vali Yılmaz, “Santral yaklaşık 2bin 700 m2 alana kapalı otopark ve bina çatı uygulaması şeklinde kurulmuştur. Santralimizin kurulu gücü saatte 225 Kw’dır. Günde ortalama 1.2MWh. ve aylık 36 MWh’ dir. Bu durum Kütahya’nın iklim şartları ve güneşlenme süresine göre değişiklik göstermektedir. Proje kapsamında çelik konstrüksiyon üzerine,10 yıl garantili, 25 yıl ömürlü, 900 adet her biri 250 watt’lık zorlu hava şartlarında dahi üretim yapabilen Türkiye Üretimi ALFA SOLAR marka paneller kullanılmıştır. Aynı şekilde 8 adet 30Kw’lık gücünde frekans invertörü (Güneş panellerindeki enerji üretimi, normal şebeke enerjisine dönüştürücü) ve 1 adet pionometre ve güneş gözlem modülü sisteme entegre edilmiştir. Bu proje ile hastane elektriğinin yüzde 10-15 ‘e yakın miktarı güneş enerjisi ile elde edilecektir. Hastanemiz Ana Binanın 2015 yılında yıllık tüketimi 3.645.000,000Kwh olmuştur. Yatırım sonrası 225 KW gücündeki GES (Güneş Enerji Santrali) yapılacak üretim ve enerji verimliliği çalışmaları sonunda hastane enerji maliyetlerinde ciddi bir azalma olacaktır. Bu genelde doğalgaz ve kömürden elde edilen elektrik enerjisi üretiminde kWh 05-0,6 kg CO2 emisyonu düşünüldüğünde yıllık 205000 kg CO2 atılımı bu sistemle bertaraf edilmiş olacaktır. Kurulan santral ile Kamu Hastanelerinde bir ilk gerçekleştirilerek, diğer hastanelerimize de örnek teşkil edecektir” dedi.
Konuşmaların ardından Kütahya Valisi Şerif Yılmaz beraberinde protokol üyeleri ile birlikte açılış kurdelesini keserek tesisin hayırlı olması temennisinde bulundu.
Güneş Enerji Santralinin açılışının ardından Vali Şerif Yılmaz beraberinde TBMM Divan Katip üyesi AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Emniyet Müdürü Mehmet Gülnaz, Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri İsmail Zehir ve diğer protokol üyeleri ile birlikte Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kreşinde incelemelerde bulunup, yetkililerden bilgiler aldı.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.