Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

KÜTAHYA MHP İL BAŞKANI MEHMET ALİ TÜRKER’İN HEDEFİNDE AK PARTİ VARDI.

REKLAM ALANI
03.02.2016
799
A+
A-

M. Ali TÜRKER 1“Ülkemizin bir bölümünde âdeta bir iç savaş yaşanmakta, şehirler ilçeler boşalmakta, her gün gelen şehit cenazeleri içimizi acıtmaktadır.”
“Milliyetçi Hareket Partisi olarak, PKK terörünü bir kere daha lanetliyor ve şahitlerimizin acısını kalbimize gömüyoruz.”
“Ekonomik alanda ise istikrar değil, kelimenin tam anlamıyla bir “istikrarsızlık” sürmektedir.”
“AKP İL Başkanının, “hiçbir kriterde Türkiye ortalamalarının altında değiliz.” ifadesi de doğru değildir.”
“Kütahya’ya şu kadar yatırım yaptık, bu kadar yatırım yaptık” gibi söylemleri gerçeği yansıtmamaktadır.”
“Çevremizdeki bütün iller büyürken Kütahya küçülmeye devam etmektedir.”
MHP İl Başkanı Mehmet Ali TÜRKER yaptığı yazılı basın açıklaması ile AK Parti hükümetinin hem genel hem yerel bazdaki politikasını eleştirerek, adeta hükümeti topa tuttu. “AKP İL Başkanının, “hiçbir kriterde Türkiye ortalamalarının altında değiliz.” ifadesi de doğru değildir.” Diyen Başkan TÜRKER, “Çevremizdeki bütün iller büyürken Kütahya küçülmeye devam etmektedir.” Şeklinde görüşe yer verdi. Mehmet Ali TÜRKER yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.
1 Kasım 2015 tarihinde yapılan milletvekili genel seçimlerinin üzerinden yaklaşık 3 ay geçti. “İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün” diyerek vatandaşımızdan oy isteyen, tek başına hükümet kuramadığı takdirde ekonomik kalkınmanın duracağını ve toplumsal huzurun bozulacağını söyleyerek psikolojik algı oluşturan Adalet ve Kalkınma Partisinin ülkemizi ne hâle getirdiğini ibretle, hayretle ve üzülerek seyrediyoruz.
Ülkemizin bir bölümünde âdeta bir iç savaş yaşanmakta, şehirler ilçeler boşalmakta, her gün gelen şehit cenazeleri içimizi acıtmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa, terör yüzünden birçok kentte iki aydır eğitim öğretim yapılamamaktadır. Yaşanan bu elîm hadiselerin tek siyasi sorumlusu, çözüm süreci adı altında terör örgütü PKK’nın faaliyetlerini görmezden gelen, Diyarbakır meydanında terörist başının mektubunu okutan, Dolmabahçe Sarayında terör örgütünün siyasi temsilcileriyle mutabakat metni imzalayan Adalet ve Kalkınma Partisidir.
Milliyetçi Hareket Partisi olarak, PKK terörünü bir kere daha lanetliyor ve şahitlerimizin acısını kalbimize gömüyoruz. Ayrıca, ülkemizin bütünlüğünü ve milletimizin huzurunu ilgilendiren bu konuyu her türlü siyasi mülahazadan uzak tutuyor ve terörle yapılan mücadelede devletin yanında olduğumuzu bir kere daha ifade ediyoruz.
Ekonomik alanda ise istikrar değil, kelimenin tam anlamıyla bir “istikrarsızlık” sürmektedir. Türkiye İstatistik Kurumunun bir hafta önce açıkladığı verilere göre ihracatımız bir önceki yıla göre % 11,1 oranında, ithalatımız ise % 17,5 oranında azalmıştır. Yine aynı şekilde ekonomik güven endeksi % 16,8 oranında gerilemiştir. Yaşanan terör olayları ve uluslar arası ilişkilerde yaşanan krizler nedeniyle turizm gelirlerinde % 17’ye yakın azalma meydana gelmiştir. 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısında düşme beklenirken bir önceki yılın aynı ayına göre 104.000 kişi daha artarak işsizlik oranı % 10,5 düzeyine ulaşmıştır. Bütün bunları görmezlikten gelen Adalet ve Kalkınma Partisi sözcüleri hâlâ büyüme ve istikrardan söz ederek pembe tablolar çizmeye devam etmektedirler.
Bunun en son örneğini Adalet ve Kalkınma Partisi Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş’ın birkaç gün önce basına yansıyan açıklamalarında gördük. TÜİK’in birtakım ölçütler kullanarak 2015 yılı için 11 alanda yaptığı yaşam endeksi göstergelerinden bazılarını kullanarak Kütahya’nın bölgede birinci, Türkiye genelinde ise dördüncü sırada yer aldığını ifade eden Çetinbaş TUİK’in açıkladığı diğer verileri görmezlikten gelmektedir. Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanının TÜİK’in açıklamalarında görmediği ya da görmek istemediği bazı göstergeleri de kamuoyuyla paylaşmakta yarar görüyoruz. Örneğin, Kanalizasyon ve şebeke suyuna erişim oranında Kütahya 81 il içinde 39.sırada; Belediyenin toplu taşıma hizmetlerinden memnuniyet oranında 44.sırada; Belediyenin temizlik hizmetlerinden memnuniyet oranında ise 53. sırada yer almaktadır. Yine kişi başına düşen tasarruf mevduatında 51. sırada yer alan Kütahya hava limanına erişim oranında ise 63.sırada bulunmaktadır. AKP İL Başkanının, “hiçbir kriterde Türkiye ortalamalarının altında değiliz.” ifadesi de doğru değildir. Yukarıda saydığımız alt kriterlerin hepsinde ilimiz Türkiye ortalamalarının altında kalmıştır. Ayrıca genel kriterlerden “altyapı hizmetlerine erişim” endeksinde Türkiye ortalaması 0,4368 iken Kütahya 0,4244 ile bu ortalamanın gerisindedir.
Bütün bunlardan daha önemlisi 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla açıklanan illerin nüfus artış hızı istatistiklerinde Türkiye’nin nüfusu artarken ne yazık ki Kütahya’nın nüfusunun azaldığını görmekteyiz. Kamuya ait tesislerin özelleştirmesi ile birçok vatandaşımız işsiz kalmış, yeni istihdam alanları oluşturulmadığı için de özellikle son beş yıldır Kütahya sürekli göç veren bir il konumuna gelmiştir. 2015 yılında 81 il içinde 60 ilin nüfusu artarken 21 ilin nüfusu azalmıştır ve bu 21 ilden biri Kütahya olmuştur. Komşu illerimizden Eskişehir’in nüfusu yüzde 17,6 oranında, Bilecik’in nüfusu yüzde 11,5 oranında, Uşak’ın nüfusu yüzde 10,2 oranında, Afyonkarahisar’ın nüfusu yüzde 3,7 oranında artarken Kütahya’nın nüfusu yüzde 0,2 oranında azalmıştır. Nüfusu azalan iller içinde Ankara’nın batısında neredeyse Kütahya’dan başka bir il yoktur. Şu soruyu hep birlikte sormamız gerekir: İnsanımız, yaşam endeksinin bu kadar yüksek olduğu bir ilden neden göç ediyor? Bu nedenle Adalet ve Kalkınma Partililerin “Kütahya’ya şu kadar yatırım yaptık, bu kadar yatırım yaptık” gibi söylemleri gerçeği yansıtmamaktadır. Gerçek olan şudur ki, çevremizdeki bütün iller büyürken Kütahya küçülmeye devam etmektedir.
Milliyetçi Hareket Partisi olarak temennimiz, içinde yaşadığımız bu kadim kentin öz kaynaklarının iyi değerlendirilmesi, merkezî idare tarafından desteklenerek yatırımların artırılması ve bir an önce göçün önlenmesidir.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.