Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

ETİ-MADEN’DEN EMET VE HİSARCIK’A BİR DARBE DAHA!

REKLAM ALANI
10.02.2016
1.014
A+
A-

eti_madenden_emet_ve_hisarcika_Zengin bor yatakları ile tanınan Emet ve Hisarcık ilçelerinin maden külfetine karşı devletten aldığı nimetlerin azlığı tartışılırken Maden kanununda ek 6.maddenin kaldırılması ile belediye paylarının düşecek olması yeni bir sorunla karşı karşıya kalmamıza neden oldu.
18 Şubat 2015 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Maden kanunu ile ilgili değişiklikler yapılmasına dair kanunun 25. maddesinde EK-6.Maddenin iptali bor türevleri sebebiyle belediyelerin payını ciddi anlamda düşürdü. Bu kanunla düşen paylar sebebiyle 2015 yılında yapılans atıştan belediyelere 2016 yılında yatacak maden payları yüzde 70 oranında düşüyor.

İşte 2015 Şubat ayında resmi gazetede yayınlanan o kanun maddesi;

MADDE 25 – 3213 sayılı Kanunun 47 nci maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan “ile VI. Grup” ibaresi madde metninden çıkarılmış, altıncı fıkrasının son cümlesi ve ek 6 ncı maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Ek 6. madde ile belediyelere maden payı aktarımı düzenleniyordu.Bu kanunda Yıllık satış tutarının %02’i si oranında belediyelere maden payı ödeniyordu. Buda Emet ve Hisarcık belediyelerine 200 ila 250 bin tl arasında kaynak aktarımı demekti. Şimdi bu maddenin kaldırılması ile belediyeler 30 ila 40 bin gibi komik rakamalarda madne payı alacaklar.

Bir yıl önceki satışta hesaplanan pay, 3213 sayılı maden kanununda belirtilen Devlet hakkının ödeme zamanında ilgili belediyeye ödeniyordu. Net satışalardan binde2 olan amden apyının brüt binde 2’ye çıkarılması ve dahi payın artırılması için çalışılırken şimdi belediyelerimiz bu kaynaktan da yoksun hale geldi.

İki ilçe belediyesi,Emet Ak parti İlçe başkanı Av.Mehmet Yağcıklı ve Hisarcık Ak parti İlçe başkanı Salim Turası’ve teşkilatlarından konunun Ak parti il başkanlığı ve Milletvekilleri düzeyinde Enerji bakanlığına aktarılması ve 2 ilçenin mağduriyetinin giderilmesi için çalışma yapılması talep ediliyor.

ETİ MADENLE DERDİMİZ VAR DOSYASINA BİR DERT DAHA EKLENDİ

İlçelerde tarım ve hayvancılığı olumsuz etkiledği kadar geçmiş yıllarda sağlık konusunda da yöreye ciddi zararlar Veren maden işletmeciliğini katkıları her geçen yıl azalarak yok olma noktasına geldi.İşte Etimaden ile ilgili ilçelerde yaşanan sıknıtıların bazıları;

* 3. Fabrika yapılacak diye 1000’e yakın Emet ve Hisarcıklı gencimiz Kimya okumaya yönlendirildi. Trilyonluk tarla istimlakları ile halk arsalara binlerce lira yatırdı. Sonuç 3. fabrika yapımı belirsiz bir zamana ertelendi.

* Sülfirik asit fb. Yapımı için hareket yok. Hem azda olsa istihdam yaratnası hemde yollarımızda tehlike yaratan asit tankerlerinden kurtulma adına beklenen Sülfirik asit fabrikası yapımında bir ilerleme yok.

* Arsenik oranları yüksek olduğu içni Emet ilçesine yeni bir içme suyu getirme adına Köprücek suyunu ilçe halkına hizmet olarak getirdiği belirtilen Emetbor işletmesinin belediyeye su borcu 1.5 milyon tlye ulaştı. Enerji ürettiği halde Emet halkının hakkını görmezden gelen ve 10 yıl önce yanlış yapılan protokole dayanarak enerji bedeli ödemeyen Emetbor ilçeye su getirme maliyeti olan 1.2 milyon tlyi çoktan geri aldı.

* Merkezden alım teranesi ile Ankara merkezde kodaman şirketlerden makarnasına kadar alan müdürlük sadece Emet ve Hisarcık ilçelerine değil; tüm Kütahya ve ilçeleri esnaflarına vuruyor. Gıda başta olmak üzere birçok alımını genel merkezden yapan genel müdürlük Kütahya esnafına ekonomik anlamda darbe vuruyor.Üstelik kurumlar vergiside Ankarada ödenen işletmenin Kütahya geri dönüşü yok.

* En yakın Eskişehir Kırkada lisesi bulunan genel müdürlük, Emet ilçesine lojman yapımını tasarruf tedbirlerine takıldığı gerekçesi ile yapmazken, her iki ilçede de bir çakılı çivi bulundurmamaya devam ediyor.

*Her sene nakliyeci esnafımız ihale alıp alamayacağı derdini taşıyor. Emet ve Hisarcık ilçelerinde bulunan 250 kadar nakliyeci ihale takipe derken genel müdürlüğün araç yaşında sıkça oynamaları ile sürekli borç batağına gidiyor.

*Ve şimdide maden payı… Zaten maden kanuna göre önceki yıllarda net karının binde 2’sini belediyelere veren işletme 8 Şubat 2015 nolu resmi gazetede yayınalan Ek 6. maddenin kaldırılması ile artık Emet ve Hisarcık ilçelerine de çerez parası verecek!Senede 200 bin ila 250 bin tl arasında pay alan belediyelerimiz 30 ila 40 bin komik rakamlarda çerez payı alacaklar.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.