Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

HUZUR, HUZUR İSTİYORUM, HUZUR DOLU BİR MEMLEKET, HUZUR DOLU BİR DÜNYA İSTİYORUM.

Yazar İsmail Taşcıoğlu

Kıymetli Hemşehrilerim ve değerli okuyucularım sizlerle bu haftaki yazımızda “HUZUR” kelimesi ve Ülkemiz ve Tüm İnsanlık Alemi’nin huzura olan ihtiyacı üzerine biraz kafa yoralım ya da biraz argo olacak ama kafa patlatalım istedim. Çünkü, başta Canım Memleketim Türkiye olmak üzere İslâm Alemi ve de nerde ise dünya üzerindeki tüm devlet ve milletler küresel bir kaos (kargaşa) içerisinde huzursuzca yaşıyorlar. Belki bazıları altın, gümüş saraylarda oturuyor, belki bazılarının bir eli yağda, bir eli balda ama yine de huzursuzlar ve bazıları da ufak, yıkık-dökük bir kulübecikte kuru bir somun ekmek ve de 3-5 zeytin ile HUZUR içerisinde yaşıyor. Evet, Memleketimden, Türkiye’m ve Kütahya’m ve de Gediz’imden yaklaşık 30 yıldır belki 2300-2500 km. uzakta yaşıyorum ama o Memleketimdeki toprağın kokusunu, Ulu Camii’nde okunan ezan sesini, Hacı Halil İbrahim TAŞÇIOĞLU’nun Haymeana Anaokulu karşısındaki bahçesinde öten kuşların cıvıltısını hep içimde, yanımda ve üzerimde taşıyorum ve bunun içinde Yüce Yaratıcıma binlerce defa şükrediyor ve daima TÜRKİYE’m, KÜTAHYA’m ve GEDİZ’im ve de TÜM İNSANLIK “HUZUR” içerisinde yaşasın diye duâ ediyorum.

“HUZUR NEDİR? En sade şu şekilde tanımlayabilirim: Huzur, kişinin “an”da olmasıdır.
Huzur kişinin “şimdiki zaman”da, bütün duyularını dengeli ve yoğun bir şekilde kullanabilmesidir.” Ben huzuru huzursuzluklardan arınma çabası olarak tanımlıyorum. Huzurlu insan, mutlu, ruhsal dengesini sağlamış, dingin insandır. Sevgiyi, aşkı, iş hayatında başarıyı yakalamış, gelecek kaygısı olmayan veya bunu en aza indirgemiş olan insan huzurlu olur. “HUZUR” hakkında söyleyim ömrüm boyunca dünyanın batısında ve doğusunda pekçok ülke gezdim Rabbim nasip etti Hacı bile oldum ve şahsen şuna kanaat getirdim ki; “HUZUR”, çarşıda, pazarda, oyunda ve eğlencede değildir , “HUZUR” seccadenin üzerindedir.
Kıymetli hemşehrilerim ve değerli okuyucularım yazılarımızda konu hakkında bir kıssa ile son vermek artık adetten oldu bu yazımızdaki kıssa (Hikayecik) da “ HUZUR” ile ilgili umarım beğenirsiniz.
HUZUR İLE İLGİLİ BİR HİKÂYECİK.
Bir gün bilge bir kral, huzuru en güzel resmedecek sanatçıya büyük bir ödül vereceğini ilan etti. Yarışmaya çok sayıda sanatçı katıldı. Günlerce çalıştılar, birbirinden güzel resimler yaptılar. Sonunda, eserlerini saraya teslim ettiler.Tablolara bakan kral sadece ikisinden hoşlandı. Ama birinciyi seçmek için karar vermesi gerekiyordu.Resimlerden birisinde, sükunetli bir göl vardı. Göl bir ayna gibi etrafına yükselen dağların huzurlu görüntüsünü yansıtıyordu.Üst tarafta pamuk beyazı bulutlar gökyüzünü süslüyordu. Resme kim baktıysa, onun mükemmel bir huzur resmi olduğunu düşünüyordu.Diğer resimde de dağlar vardı. Ama engebeli ve çıplak dağlar. Üst tarafta öfkeli gökyüzünden yağmur boşalıyor ve şimşek çakıyordu. Kısacası, resim hiç de huzur dolu görünmüyordu.
Fakat, kral resme bakınca, şelalenin ardında kayalıklarda bir çatlaktan çıkan bir çalılık gördü. Çalılığın üzerinde ise anne kuşun ördüğü bir kuş yuvası görünüyordu. Sertçe akan suyun orta yerinde ise anne kuş yuvasını koruyordu.Peki ödülü kim kazandı dersiniz?Kral ikinci resmi seçti.‘‘Çünkü’’ dedi, ‘‘Huzur hiçbir gürültünün, sıkıntının ya da zorluğun bulunmadığı yer demek değildir. Huzur, bütün bunların içinde bile yüreğinizin sükun bulabilmesidir.

EVET EVET EVET AYNEN BÖYLE
Huzurlu insan; sağlıklı olan, kendi içinde denge kurabilen, olgu veya olaylara pozitif yaklaşan, Cenab-ı Allah’ın sevgisini içinde hisseden, varoluş nedeninin doğa ve insan sevgisi olduğunu idrak eden, doğayla bütünleşen, aşırı modernleşme tutkusundan uzak duran, maddiyatı ön plana çıkarmayan, az ile yetinen, yardımsever, şefkatli, toleranslı özetle erdemli olan, ölüm olgusunu yaşam yolculuğunda son nokta olarak görmeyen, insan varlığının sonsuz olduğuna inanan, doğadaki her varlığı eşit gören, ayrım göstermeyen, aşağılamayan, güzel ahlak ve vicdanı ile başkalarına örnek olan insanlar huzurlu insanlardır.
Huzursuz insan profilinde ise; mutsuzluk, sosyal, toplumsal, ekonomik kaygılar, iş hayatında başarısızlık, stres, aile içi yaşanan olumsuzluklar, sevgi eksikliği, toplum tarafından dışlanmışlık veya değersiz olma hissi, modern toplum anlayışına uyum sağlayamama, bedensel, fiziki yetersizlikleri sorun haline getirme, sanal özlemler veya hayatta aşırı beklentilerle yüklü kişilik gibi davranış ve özellikler bulunur ve daha pek çok nedenler huzursuz olmamızı da tetikleyebilir.
HUZUR DEDİM DE..HUZUR NEDİR SİZCE ?..
Bence yatağa yatınca rahat uyuyabilmektir, kendine güvenmektir, kötü şeyler bile yaşansa umutsuz kalmayıp iyi şeylerin geleceği günü bekleyebilmektir… İnadına gülümseyebilmektir…
Cenab-ı Allah’ın bize en büyük armağanlarından biri mutlu olma gücünün dış şartlara bağlı olmadan içimizde olmasıdır.
Öyleyse;
*Hayattan ne istediğini bil,
*Sahip olduklarına şükret,
*Her sabah güneşin doğuşunu izle,
*Bir yaprağa düşen çiğ tanesine dokun,
*Ve en güzel hayatın senin hayatın olduğuna inan.

Evet Arkadaşlar HUZUR deyince, HUZURLU BİR MEMLEKET deyince insanın aklına Cahit Sıtkı TARANCI’nın Memeleket İsterim şiiri geliyor. Evet şöyle sesleniyordu o büyük şair şiirinde;
MEMLEKET İSTERİM
Memleket isterim
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

Cahit Sıtkı TARANCI

Ve yine büyük bir Halk Ozanı, Bir büyük Şair olan Aşık Veysel’de huzursuzluğun sebebinin fikirlerin başka başka olmasına dayandırarak şöyle diyordu;
GÜZELLİĞİN ON PAR’ETMEZ
Kim okurdu kim yazardı
Bu düğümü kim çözerdi
KOYUN KURT İLE GEZERDİ
FİKİR BAŞKA BAŞK’OLMASA
Aşık Veysel ŞATIROĞLU

Evet, bence de “KOYUN KURT İLE GEZERDİ FİKİR BAŞKA BAŞKA OLMASA” kimimiz hayır-hasenat, kimimiz şan-şöhret, kimimiz bir lokma, kimimiz ballı lokma peşinde koştuğumuz ve bu uğurda maddi manevi her şeyimizi terk ettiğimiz için HUZURSUZUZ, bunu bilen, gören veya sebep olanlar ise bizlerin bu durumuna bakıp, gülüp eyleniyorlar.
Yazımızı bitirirken sizlere HUZUR ile ilgili bir demet güzel söz hediye etmek istiyorum lütfen kabul buyurunuz.
HUZUR İLE İLGİLİ HOŞUMA GİDEN SÖZLER:
» Huzur denilen o şeyin her santimine ihtiyacım var bu aralar. Bana biraz bahar gerekiyor. Çok üşüdüm. Maksim Gorki
» Bazı insanlar dua gibidir, huzur verir.
» Eskiden Yokluk Vardı, Ama Huzur Daha Çok ‘tu . . !
» Huzur’u Başka Yerlerde Arama,Huzur; Seccade ile Anlın Arasında. Git ve de ki; Rabbim Ben Geldim Huzuruna…!
» Yanında huzuru bulduğumuz insanlar, servettir.
» Dışarıya kapanmak esasen içeriye açılmaktır. Huzur mu istiyorsunuz? Az eşya, az insan. Franz Kafka
» Az insanın olduğu yerde çok huzur, çok huzurun olduğu yerde az insan bulunmalıdır…
» Huzur nedir deseler; sarıldığımda bütün dertlerimi unutturan birinin hayatımda olması derim.
» Dünya, bütün ileri hareketleri huzursuz kimselere borçludur (Nathaniel Hawthorne)
» Gürültü ve patırtının ortasında sükûnetle dolaş, sessizliğin içinde huzur bulduğunu unutma (Buda)
» Mutluluğu başka yerde değil, kendi yüreğinizde arayın. Huzurun kaynağı dışımızda değil içimizdedir.
» Huzur içinde yenen yavan ekmek, endişe içindeki ziyafetten iyidir.
» Problemin kendinde olduğunu anlamayan insanlar; çözümü başkalarının huzurunu bozmakta bulur.!

Huzur Yüce Rabbimizin çok büyük bir ikramıdır, huzur nimeti için Rabbimize şükürde bulunmayı unutmayalım.

Ve son bir not: İYİ Kİ VARSINIZ DOSTLAR, PEKÇOK ENGELLİ HEMŞEHRİMİZ SİZLER SAYESİNDE ESKİSİNDEN DAHA DA “HUZURLU” YAŞAYACAKTI DERKEN ENGELLILERE ENGEL OLUYORUZ…

Avrupa Kütahyalılar Federasyonu Başkanımız Adil Emsen Başkanlığı’nda yürütülen ve başkanlığını yapmakla şeref ve onur duyduğum Wuppertal Kütahyalılar Derneği ile beraber Kütahya-Gediz Akçaalanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Dortmunt Kütahyalılar Derneği, Bremen Kütahyalılar Derneği , Avrupa Yeşilçay’lılar Dayanışma Derneği ,   Avrupa Köprüören Kültür ve Dayanışma Derneği başta olmak üzere pek çok dernek ve yardımsever Türk Vatandaşlarının katkı, destek ve duâları ile yapılan yardım kampanyasında 65 joystickli, 65 akülü, 60 normal ve 40 yürüme yardımlı engelli aracı toplandı ve sizler bu haberi okurken bu yardımlar ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlarımıza dağıtılmaya başlanmış olacaktı ,amma velakin Engelli hemşerilerimize Engel olmaya neden gayret edilmektedir. Olsun varsın hayırı zorlaştırma çalışanlara Allah Hidayet versin diyor ve hayır ve hasenat işinde emeği, teri ve duâsı olanlardan Allah razı olsun.

Kalın Sağlıcakla…

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.