Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

7.GÜN – KÖYLERİN HİKÂYELERİ

30.03.2016
1.415
A+
A-

 

 

Bugün sizlere Kütahya’mızın köylerinin hikayelerinden birini alıntı olarak sunacağım. Bilmediğimiz neler varmış diyeceksiniz eminim. Ancak biraz uzun olduğu için şimdilik ilk bölüm:

 

KABAKÇI SALİH EFE’NİN HİKÂYESİ – I

 

Salih Efe Tavşanlı’nın kurtuluşu için uğraşmış ve adeta destan yaratmıştır ve hikâye şöyledir:

Kabakçı Salih Efe, Milli Mücadele döneminde Tavşanlı, Dağardı, Orhaneli, Harmancık, Keles, Emet ve çevresinde faaliyet göstermiştir. Kabakçı, hem Yunanlılarla hem de yerli eşkıya çeteleriyle mücadele etmiş, yöresine çok büyük faydası dokunmuş bir halk kahramanıdır. Fakat Yunan askerlerinin de en çok nefret ettiği kimsedir. Hatta Yunanlılar, köylerde tarla kenarlarına ekilen kabakları dahi süngülemişlerdir.
Kabakçının dedeleri, Osmanlı döneminde doğudan sürgün yoluyla gelirler. Önce Simav’ın Güney köyü ’ne daha sonra da Tavşanlı’nın Alabarda köyüne gelip çobanlık yapmaya başlarlar. Çok fakir bir ailenin çocuğu olan Kabakçı, gençliğinde çobanlık yapar ve Harmancık’ın Kozluca köyündeki krom madeninde çalışmaya başlar. Alabardalı Selam Ağa da çalışkan olan Kabakça’yı kızıyla evlendirerek iç güveliğine alır.

Askerlik çağına gelen Kabakçı, köyünden Yörük Mustafa ile birlikte Çanakkale’ye askere gider. Kabakçının Çanakkale’de askerde olduğu yıllarda Dağardı bölgesinde Alagöz, Koca Ahmet, Arnavut Ali ve Yörük Hüseyin eşkıyalık yapmakta ve ortalığı kasıp kavurmaktadırlar. Çetelerin ve eşkıyaların baş gösterdiği, devlet düzeninin bozulduğu böyle bir zamanda Kabakçı da askerliğini tamamlayamadan askerden gelir.

Tavşanlı’da jandarma kumandanı olan Hurşit Bey, önce Kabakçı ve Yörük Mustafa’yı asker kaçağı olduklarından dolayı dama attırır fakat daha sonra da halka zulmeden eşkıyalara karşı ve özellikle azılı bir eşkıya olan Alagöz’ü yakalayabilmek için Kabakçı ve Yörük Mustafa’dan yardım ister. Onları damdan çıkarılır. Her ikisi de dağa çıkarak Alagöz’e yanaşırlar. Bu arada Alagöz, Dereli ’de Şerife adında bir kadının verdiği zehirli gözleme sonucunda ölür. Alagöz’ün ölmesiyle Kabakçı, askerliğinin geri kalan kısmını tamamlamak üzere Tavşanlı’da jandarma yapılır. Kabakçının Tavşanlı’da jandarma olduğu bir dönemde Tavşanlı, Yunan işgaline uğrar. Tavşanlı’yı işgal eden ve Tazılı Kumandan olarak bilinen Yunan kumandan Binbaşı Zamanist, çevredeki eşkıya ve çetelere karşı Kabakçıdan yararlanmak ister. Kabakçı’ da Yunanlılarla iyi geçinmeye başlar.

Kabakçı, etrafında topladığı efelerle çetesini kurup bir yandan da gizliden gizliye çevrede çapulculuk yapıp erzak ve iaşe toplayan Yunan Müfrezelerini imha etmeye başlar. Kabakçı’nın çetesinde Alabandamı Kara Ahmet ve Kara Mehmet, Şapçılı Şükrü Efe, Harmancık Akalan’dan Canip Efe, Kıranı şıklar köyünden Sadettin Efe, Madamlardan Mehmed Ali ve Köprücekli Kel Ali bulunmaktadır. Yunan komutanı Binbaşı Zamanist, Çukurköy muhtarından kadın ister. Muhtar da Kabakçı’ ya haber verir. Gece yarısı Kabakçı, Çukurköy’e gelir ve Yunan kumandanı ile kavga eder. Dışarıdan nöbetçiler içeri girmeye başlayınca da Kabakçı evin arka tarafındaki pencereden aşağıya atlayıp yalınayak kaçar. Bu hadiseden sonra Yunan Kumandanı Zamanist, Kabakça’nın öldürülmesini ister. İşte bu kavga, Kabakça’nın Yunanlılarla mücadelesinin başlangıcı olur. ( Devam edecek)

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.