Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

BU EV ARTIK SİT ALANINDA DEĞİL

REKLAM ALANI
31.03.2016
950
A+
A-

146165Kütahya Kültür varlıklarını koruma bölge kurulunun Emet ilçesinde son 2 yılda yaptığı çalışmalar 64 ev 3 dükkan’ın sit kapsamına alınması ile sonuçlanmıştı. Ev ve işyeri sit alanına girmeyen vatandaşlarını bile çevresinde sit alanı olması sebebiyle sıkıntı yaşayacağı olayda bir vatandaşın davasını kazanması Emet’in sit davasında yeni bir umudun doğmasına sebep oldu.

Hamam Mahallesinde bulunan taşınmazı kurulca sit alanına giren ve hafta başında rahmetli olan Ali Altınok kurula 2 defa itiraz etmelerine rağmen olumsuz  yanıt gelince Eskişehir bölge idare mahkemesine dava açmıştı. Altınok evinin 50 li 60 lı yıllarda yapıldığı ve yakın tarihtede  restore edildiğini belirterek tarihi özelliği bulunmadığını belirtti. Avukat Yasin YILMAZ nezdinde açılan dava üzerine Konya Kültür varlıklarını koruma bölge kurlu başkan ve yönetim kurulundan 3 kişilik bilirkişi Emet’te inceleme yaptılar.

 

Eskişehir 2.idare mahkemesinin 2016/132 nolu kararı ile bilirkişi raporlarını dikkate alarak ,davaya konu taşınmazın “korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı “ olmadığına hükmetti.Dava konusu işlemin iptlaine karar veren mahkeme mahkeme masraflarınında kurumca ödenmesine karar verdi. Rahmetli Altınok’un vefatının hemen ertesi günü mahkeme kararları aileye ulaştı.

 

Emet’te sit konusunda sorun yaşayan vatandaşlara örnek temsil edecek bu dava ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Avukat Yasin YILMAZ şunları söyledi;

“Daha önce belirttiğimiz gibi dava konusu taşınmaz 1956 ya da 1957 yılında yapılmıştır. Yani taşınmaz 20. yüzyılın ortasından sonra yapılmış olup dönemin sanat ve tarihi şartları ile birlikte taşınmaz incelendiğinde taşınmazın hiçbir mimari,sanatsal veyahut tarihi değeri bulunmamaktadır.Zaten taşınmaz yapıldığı günden bu yana çoğu defa içi ve dışı teknik anlamda inşai işlemlere tabi tutulmuştur.Özellikle 1970 yılında yaşanan büyük Gediz depreminde bölge ve dolayısıyla bu ev de zarar görmüş yeniden onarım ve tamirat geçirmiştir.Yine 22.5.2012 tarihinde taşınmazın içi ve dışı basit tadilat izni alınarak sıva boya vs. işlemler yapılmıştır.Bu halde tarihi bir özellik arz etmesi de imkansızdır.Ayrıca Kanunda “Kültür varlıkları”; tarih öncesi ve tarihi devirlere ait bilim, kültür, din ve güzel sanatlarla ilgili bulunan veya tarih öncesi ya da tarihi devirlerde sosyal yaşama konu olmuş bilimsel ve kültürel açıdan özgün değer taşıyan yer üstünde, yer altında veya su altındaki bütün taşınır ve taşınmaz varlıklardır diye tanımlanmaktadır.Oysa taşınmaz detaylı bir şekilde incelendiğinde taşınmazın kültür varlığı niteliğinde olmadığı açıkça görülecektir.Nitekim hazırlanan bilirkişi raporunda da bu durum tespit edilerek taşınmazın korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olmadığı tespit olunmuştur.Son olarakta mahkeme bilirkişi raporları doğrultusunda bizleri haklı bulmuş ve müvekkilimiz lehine karar vermiştir. Artık bu karar  Emet’te tescili yapılmış diğer 60 küsur taşınmaza da bir örnek teşkil etmektedir.”dedi.

Kurulun 27.11.2013/19.04.2014/17.12.2015/ve 31.03.2015 tarihlerinde aldığı kararlar ile Emet ilçesinde 2 Cami,1 çeşme,1 hamam,1 hamam kalıntısı 1 depo 64 ev 3 dükkan sit kapsamında koruma altına alınırken bu davanın olumlu sonuçlanmasının daha fazla evinde sit kapsamında çıkarılabileceği konusunda umut verdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.