Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

ZÜLEYHA ÖZBAY BİLGİÇ’TEN”SERAPTA BİR DAMLA”‏

REKLAM ALANI
06.04.2016
1.205
A+
A-

züleyhaKütahya’lı şair Züleyha Özbay Bilgiç’in “Serapta bir damla” şiir kitabı yayınlandı.

Şule-Mete Tetik İmam Hatip Lisesinde öğretmenlik yapan şair Züleyha Özbay Bilgiç,kendisinini anlatırken:”Üstad’ın (Şiirsiz bir manevi alem manevi aleme pencere açmamış bir şiir dünyası olabilir ;ama yoksul dünyalar olarak) sözünü öz edinmiş , şiirlerinde kelamdan kaleme yansıyan hikmeti, gönül mürekkebine aksedip, hissetirmeyi düstur edinen ve edebin gergefindeki lirik ruh dokunuşlarını, mısralara işlemeyi yürek borcu bilen bir gönül işçisidir.”

Şairin kalemi lirik hisli dokunuşlarıyla ve empati yolunu benimseyen kendine özgü bir yazım tarzı vardır . Mısralardaki ahenk okuru bambaşka duygulara sürükleyen içli bir beste gibidir. Şiirin özel insanlara ve yüreklere hitap ettiğini savunan şair aynı zamanda bir toplumun dili olabilmeyi kendine düstur edinmiştir.

Kütahya’da ve Tavşanlı’da büyük ilgi gören “Serapta bir damla”şiir kitabını yazan Şair Züleyha Özbay Bilgiç kimdir?

“Kütahya doğumludur. İlk öğrenimini Kütahya Şair Şeyhi İlkokulunda, orta öğrenimini ise Kütahya İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Daha sonra İstanbul Suadiye’de Kuran-ı Kerim ihtisas eğitimi aldı.Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ön lisans mezunu , Eğitimci (Meslek Dersleri öğr),evli ve iki çocuk annesidir.

Küçük yaşlarda başlayan şiir tutkusu ve duygu sağanakları ,ilkokulda gün yüzüne çıkar ve şiir hayatına ilkokul üçüncü sınıftayken İlkokul öğretmeni Sabahat Sevil’in desteğiyle ‘orman ve ağaç sevgisi’ konulu şiir yazma yarışmasına katılarak başlar. Anılan yarışmada il çapında derece alır.

Öğrenim hayatı boyunca birçok yarışmada dereceler aldı..Lise yıllarında .İmam Hatip Mezunları Yıllığında çeşitli çalışmaları ve birçok şiiri yer aldı. İstanbul’da olduğu yıllarda Prof .Dr. Ömer ÇAM’ın desteğiyle Emine ŞENLİKOĞLU ve Şule Yüksel ŞENLER’in birlikte çıkardıkları ‘Kadın Kimliği’ Dergisi’nde ‘Su’ adlı şiiriyle yer aldı.Milli Gazete’de şiirleri yayınlandı.Kütahya’da yayınlanan Sayha Dergisi Kadın ve Aile bölümünde yazım çalışmlarında yer aldı. 2007 ‘den itibaren şiirlerini sosyal medyada çeşitli sanat –edebiyat sitelerinde okurlarıyla paylaşmaya başladı.Bu sitelerde de çeşitli yarışmalarda dereceler aldı.

Aynı yıl Anayurt Gazetesi Edebiyat Dünyası Dünya Şairler Birliği tarafından ‘Sevdaya Özlem’ adlı şiiriyle haftanın şairi seçildi. Çeşitli şiir antolojilerinde , birçok dergide ve gazetede şiirleri yayınlandı.

‘Şiir Rüzgarı’ grubunun düzenlediği şiir yarışmasında ‘Begün’ adlı şiiriyle ikincilik ödülünü;Ümraniye Belediyesi’nin düzenlediği 9.Geleneksel Şiir Yarışmasında ise hece dalında ‘Zehrevan’ adlı şiiri mansiyonla ödüllendirildi. Zehrevan,Ümraniye Belediyesinin çıkarmış olduğu ‘Her Aynada İstanbul Antolojisi’ne dahil edildi .Begün şiiri ise Vezin Dergisinde yayınlandı.

‘Ey Sevgili Ilık Tılsım’ adlı şiiri Çatı Dergisi Naat Yarışması’nda dereceye girdi. Amasya Belediyesi’nin tertiplediği Mihri Hatun Yarışması’nda ‘Aşkın Koylarında Mihri’adlı şiiri ise yarışma antolojisine dahil edildi.

Be-gün- şiiri ile Tilki Kitap Dev Şiir Antolojisi’ne ve ‘Dağ Rüzgarı’şiiri ile Baba Şiirleri Yarışması Antolojisi’ne girmeye hak kazandı.

Veda Tütsüsü şiiriyle Vahitin Bozgeyik Yarışmasında mansiyon ödülü aldı.

Ümraniye Belediyesi 100.yılında Çanakkale şiir yarışmasında Aşka Adanmak isimli şiiriyle derceye girdi. Aşaka Adanmak -bu topraklarda şiir Antolojisine dahil edildi.

Birçok şiiri çeşitli yorumcular tarafından seslendirildi.Bunlar :Hilal Tv’nin Mavi Pusula, Konya fm’in (Ribat fm) Mavi Mikrofon adlı programlarında ,ayrıca Soma Çağrı fm’de, Şairtürk’te ve daha birçok medya kanalında şiir severlerle buluştu.

2007 den bu yana birçok şiir etkinliğine ve dinletilere katıldı. Bahaettin KARAKOÇ, Cemal SAFİ , Yavuz Bülent BAKİLER ,Bestami YAZGAN gibi çok kıymetli isimlerle müşerref oldu.Çeşitli radyo programlarına şiir konuğu olarak iştirak etti.Emine ŞENLİKOĞLU, Cengiz NUMANOĞLU ,Yavuz Bülent BAKİLER’le, ’63 Damla Mürekkebin Aşkı Antolojisi’nde ;,Bahaetin KARAKOÇ’ ve Cemal SAFİ ile ‘Şairtürk Şiirleri Antolojisi’nde’ yer almıştır. Birçok edebiyat dergisinin sayfalarında yer almakla kalmayıp buralarda.köşe yazarlığı da yaptı.Kütahya İl Müftülüğü’nce düzenlenen “Kutlu Doğum Haftası” etkinliklerinde “Ey Sevgili (Ilık Tılsım)” şiiri ile yer aldı.Aynı zamanda , Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu ,Mustafa ÖZÇELİK ve Bestami YAZGAN’nın da katıldığı ‘Yazarlar Okulda Projesi’ kapsamında Kütahyalı Şair olarak yer aldı.Radyo programcılığı ve şiir yorumculuğu deneyimi de olan Şair’in şiirleri halen sosyal medyadaki çeşitli sitelerde , çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmaya devam etmektedir.

Toplam on üç Şiir Antolojisi kitabında yer alan şiirleri olmakla birlikte,

”Serapta Bir Damla’ Şair’in okurlarıyla buluşan, Şairin tabiriyle ”yüreğinin alınteri,yılların emeği”ni taşıyan ilk şiir kitabıdır.

Serapta Bir Damla şiir kitabı üç(3) bölümden oluşmaktadır.

Birinci bölümde Manaya dair (Tasavvuf) şiirleri

İkinci Bölümde Hayata dair (şiirler)

Üçüncü Bölümde Aşka ve Sevdaya dair şiirler yer almaktadır.

Şiirlerin çoğunluğu serbest vezinli olmakla birlikte hece ve az sayıda da aruz şiirleri yer almaktadır.

Geneli ödüllü şiirlerden oluşmaktadır.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.