Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

İNSANI HANGİ ORGANI YÖNETİR Suavi Sayın

08.04.2016
1.097
A+
A-

SUAVİ SAYINEşref-i Mahlûkat denen insanı Yüce Allah diğer canlılar içinde en mükemmel olarak yaratmıştır. Henüz hiçbir makine, hiçbir kompüter insan anatomisinin mükemmelliğine erişememiştir. Öyle bir organ kombinasyonu vardır ki insanoğlu bu sistemin nasıl çalıştığı ile ilgili binde bir bilgiye bile erişememiş, sırrını çözememiştir.

Organlar arasında mükemmel bir görev paylaşımı vardır. Başımızdaki saçtan başlayarak ayak tırnağımıza kadar her organ insanın biyolojik bütünlüğünde bir görev gerçekleştirir. Kimi duyar, kimi görür. Tat alanı, nefes alanı, kan dolaşımını düzenleyeni vardır. Salgı üretir, hazmeder, kanı temizlerler. Daha sırrına erişilememiş binlerce görev.

Organların bu biyolojik görevlerinin yanında insan kişiliğini oluşturma ve yapılandırmada da gizli görevleri vardır. Mesela kalp; kan pompalamanın dışında merhamet ve gaddarlık ile ilgili işleri yapar. “Katı kalpli” “Yumuşak Kalpli” yapısı ile kalp ayni zamanda bu işleri de yapar. İnsanın duygusal yapısının tek sorumlusudur. “Âşık olmak, sevmek” onun fazla mesaiden görevleri arasındadır. Cesur ve atak insanlar için bilek devreye girer. “Bilekli” dendiği zaman o adam için cesur deniyordur. Ayrıca “Gözü kara, gözü pek, gözünü budaktan esirgemez” dendiğinde de gözün başka işler de yaptığı anlaşılır. Kişiliğimizi tanımlayan daha birçok organımız vardır; ciğersiz, dalaksız, çeneli, midesiz ifadeleri hep bir kişilik belirtileridir.

Belden aşağı organlarla ilgili olanları buraya yazmıyorum.
Madem total kişiliğimizin tanımlanmasında ve oluşmasında organlar ikinci bir görev üstlenmişler beyin ne işe yarıyor o zaman? Yani beyinin yönettiği sektör olan akıl, mantık, sağduyu alanında beyin için hangi ifadeler vardır? Gerçi “beyinsiz, geri zekâlı vb.” söylemler beyin için söylenir ama negatif anlamda bir insan için söylenebilecek en büyük özellik  “Şerefsizliktir”
İnsan şerefsiz doğmaz. Sonradan olur. Bunun en önemli nedeni beyinin insanı yönetme özelliği ve görevini bağırsaklarda biriken pisliği dışarı atan organa vekâlet vererek işlerini ona gördürmesidir. Böylece beyin en pis işleri yaparken, malum organ da beyinin yerine onun işlerini yapar. Bu görev karmaşası sonunda ortaya “orası” ile düşünen bir insan modeli çıkar.  Bu tipler genellikle; şerefsiz, ahlaksız, dinsiz, vatansız, bayraksız ve topraksızdır.

Şerefsizdir; çünkü beyninin yerindeki organ “şeref” denilen insan onurunun varlığından habersizdir ve böyle bir kavram tanımaz.

Haindir, köpektir, satılmıştır; çünkü malum organ insanı insan yapan erdemlerden çok uzaktır. Hatta onları bilmez.

Bu insan tipinden son günlerde çokça görülmeye başlandı. Ülkemizin, bayrağımızın, inancımızın, huzur ve güvenimizin bozulması, yok olması için elinden ne geliyorsa yapıyorlar. Her alanda, her kesimde bolca var. Özellikle siyaset alanında çok bollaştılar. Hani kadınlara saygım olmasa kusuru analarında arayacağım da dilim varmıyor.

Bir de diyorum ki: Aklı ve mantığı, beyni ve sağduyusu yerine malum organı ile düşünen insandan başka ne beklenir.

Suavi Sayın

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.