Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya °C
Turunc Fly Wuppertal 42107, Gathe 45 0202/444765 - 017670572930 Turuncfly@web.de

AMAN HA!

05.06.2016
878
A+
A-

70 yaşıma kadar çok kitap okudum diye övünmem. Aksine o kadar bilmediğim ve anlamadığım şey var ki; okuduklarımın kaç katı daha okumam lazım ki biraz bilgi sahibi olup yazılanan-çizilenden nasiplenerek bir şeyler öğreneyim. Bunun için elime her geçen kitabı okuyan biriyim. Dört bin dolayında damıtılmış (okuduktan sonra kütüphanede kalmasına gerek görülmeyerek birine veya bir yerlere verildikten sonra geriye kalmış) kitap bulunan evimdeki kütüphanede marangozluktan pasta yapımına, muhasebeden ceza hukukuna, din kitaplarından romanlara kadar her konuda kitap vardır.
Din konusunda yazı yazmam abes olur. Çünkü bu konuda çocukluğundan beri ilim üzre dirsek çürütmüş, âlimler önünde diz çöküp bilgi almış, onlardan feyizlenmiş, okullarda bu konuda tahsil yapıp konusunda derinleşmiş çok insanımız var. Kütüphanede kitap var diye din üzerine ahkam kesmek büyük ayıp.

Ben dinimi yapabildiğim kadar islamiyette emredilenleri yapabilmek değil, doğru yapabilmek için öğrenmeye çalıştım. Halen ayni niyetle öğrenmemi sürdürüyorum. Yaptıklarımdan ve yapamadıklarımdan tamamen kendim sorumluyum ve inşallah yüce rabbim yarın hesabımı verirken kolay eder.

Derdim şu mübarek ramazan gelirken iki tür insanın yaptıklarına her yıl kahrettiğim için bunlara isyan etmekten ibarettir.

Birincisi: Dini kendini pazarlamak, methiyeleri toplamak, para ve şöhret için din tacirliği yapanların her ramazanda ekranda boy göstermeleridir. Din öğretisi yapıyor görünerek para ve şöhret peşinde olanlardan tiksiniyorum. (Buna ek olarak her ramazan telefonla bağlanıp –Hocam sakız çiğnesek oruç bozulur mu- aptallıkları beni ayrıca çıldırtıyor)

İkincisi: Ramazanda ibadetini gösterişe dönüştürerek Allah için ve Allah rızası için yapması gerekeni kul için yaparak riya yapanlardır.

İbadeti, hatta iyiliği birinin sevgi ve methine mazhar olmak, beğenilip bundan mutlu olmak, yapılanların Allah için değil de kul için yapıldığı anlamına gelir ki bu riyadır. Allah rızası için yapılması gerekenleri başkalarından üstün görünmek adına bir zenginlik ispatına, güç gösterisine dönüştürdüğünüz zaman yine riya olur. Riya ise haramdır. Fakir fukaranın, eşin dostun akrabanın bulunduğu bir sofrada iftar vermek elbette sevaptır. Ama bunu sayısal üstünlüğe, baş saymaya, kalabalıktan övünmeye getirirseniz iş yoldan çıkmıştır bana göre. Allah adına çıkılan yolda bir anlık gafletle işi gösterişe dönüşmüş hale getirerek ibadeti içi boş ve sevabı olmayan bir göreve dönüştürmeyelim.

Ramazanlarda özellikle Gediz’de son yıllarda moda haline gelmiş iftar yemekleri maksadını aşmış bir heves haline gelmiştir. Göstere göstere namaz kılmaya gitmeler, gözüne soka soka zekat dağıtmalar, fotoğrafçı edası ile ümreye ve hacca gitmeler, yemek fotoğrafları çekip internette yayınlamalar… Bunlar riyadır. Namazdan bir saat evvel kollarını sıvayıp o şekilde gezinmek ibadeti kul için yapmaktır. Allah rızası için yapıyorsan onu sadece Allah bilecektir. Üstelik o her şeyi bilen ve görendir. Dedim ya ben din üzre yazı yazamam. Ama bildiğim kadarını da aydınlatmak üzere söylerim. Hatta şöhret için yapıyorsam bu bile riyadır. Ancak bir istisnası islamiyeti öğretmek adına yapılıyorsa riya olmaktan çıkar. Haddim olmadığı için yazımı ayet ve hadislerle süslemeyi ukalalık sayarım.

Ama çok hoşuma giden bir hadisi yazmadan geçmeyeceğim:

“Yüce Allah yarın hak vaki olup hesaba çekildiğinizde elbette dünyada yaptığınız ibadetlerin sevabını verecektir. Ama ibadetine gösteriş katanlara sevapları verilmediğinde kullar bunun sebebini soracaklar ve Allah: Git ibadetini kim için yaptıysan sevabını da ondan iste diyecektir”

Allah için yaptığınızı bırakın Allah bilsin. Oruç ve zekatı, namaz, hac ve Umre’yi gösterişe döndürüp heba etmeyelim.

Aman haaa..

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.