Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kütahya 14°C
Az Bulutlu

Gazel: Federasyonumuzun Yanındayım (Özel Röportaj)

Gazel: Federasyonumuzun Yanındayım (Özel Röportaj)
REKLAM ALANI
04.07.2016
942
A+
A-

Yaklaşık 2 aydır üzerinde çalıştığımız bir projeydi, Kütahya’nın erkleriyle bir söyleşi yapmak. 40 yıldan fazla mazisi olan Avrupa’daki Kütahyalılar olarak, unutulmuşluk kabuğundan sıyrılıp “biz buradayız ve sizleri takipdeyiz” demek istiyorduk onlara. Çok kötü bir başlangıç yapmıştık aylar öncesinde, lâkin hatayı başkasında aramak yerine “biz mi kendimizi tanıtamadık” sorusu döndü dolaştı beynimizde. Biz de bu soruların cevabını bulmak için bu yola çıktık.

AK Parti Kütahya Milletvekili Sayın İshak Gazel’in Gelsenkirchen şehrine geleceği bilgisi geldi ve bu bilgiyle beraber UETD Gelsenkichen Başkanı Sayın Erol Yukarıbaş, Haber sitemizin imtiyaz sahibi ve Wuppertal Kütahyalılar Derneği Başkanı Sayın İsmail Taşçıoğlu’nu davet etmesi üzerine kafamda daha önce şekillenen soruları telekonferans yöntemiyle yönelttim Sayın İshak Gazel’e

 

Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Bazı Kütahyadaki AK Partili siyasilerin çeşitli çıkışları oldu. Bazı muhalif grupları saf dışı edip, görüşlerini hiçe saymak gibi bir tavrı söz konusu. Mesela Belediye Başkanı Sayın Saraçoğlu’nun takındığı tavır.

Sayın Saraçoğlu’nun basın yoluyla yaptığı o açıklama yanlış aksettirildi kamuoyuna diye düşünüyorum. Tabi ben kendisiyle daha yüzyüze görüşmedim “neden böyle bir açıklama” yaptın diye ama muhaliflerin yapıcı bir öneriyle geldiğine şahitlik etmedim. Yapılacak yatırımlarla ilgili çıkışlarında genellikle ona karşı bir tavır sergiliyorlar. Ama biz yine de muhalif çıkışları kendimiz gerçekleştiriyoruz.

Yaklaşık 7-8 ay önce Meclisde grubu bulunan partilerin temsilcileriyle bir ortak hareket toplantısı yapılmıştı ve yeniden toplanılacağı söylenmişti. Ama sanki bu askıda kaldı gibi. İleride yine bir toplanma olabilir mi?

Elbette! Biz her zaman hazırız bu tarz bir buluşmaya. Ama kendilerinden şimdiye kadar herhangi bir teklif gelmedi. Ama biz yine de muhalif tavırları önemseyerek Hareket ediyoruz ve etmemiz gerekiyor.

Bir diğer sorum Avrupa’daki Kütahyalılar ile ilgili. Avrupa’ya geldiğim günden bu yana gözlemlediğim konu; artık Türk gençlerimiz Kütahya ile bağlarını koparmış görüntüsü veriyor. Son 10 seneyi göz önüne alırsak, öncesinde hem gençlerimiz olsun hem aileler olsun düğünlerini Kütahya’da yapıyordu ve artık gençlik düğünlerini Avrupa’da yapıyor. Bu tarz durumlarla alakalı bir projeniz var mı? Yani Kütahyayı daha cazip hale getirecek bir proje üretilebilir mi?

Elbette. Şuan zaten hem diğer vekillerimizle hem belediye başkanlarımızla beraber gece gündüz şehrimizi daha güzelleştirmek daha da geliştirmek için çalışıyoruz. Sayın Saraçoğlu büyük özverili şekilde Kütahya’nın silüetini iyileştirecek çalışmalar yapmakta. Gençlerle alakalı soruna gelince Avrupa’daki Federasyonumuzla artık daha etkin çalışmalar yapacağız. Ortaklığımızı daha etkin hale getireceğiz.

Federasyonumuzla alakalı da bazı sorularım olacak. Malum geçtiğimiz aylarda Engelli araçlarıyla alakalı bir problem çıktı. Hem Valimiz hem Belediye Başkanımız Federasyon başkanımıza ve diğer dernek başkanlarımıza haber vermeden, bir federasyon üyesiyle görüşmesi ve akabinde federasyon ve dernek başkanlarımızın verdiği sert tepkinin ardından, hem valimizin hem belediye başkanımız tarafından engelli araçların dağıtımında da zorluklar çıkartıldı. Sizin bu konuya yaklaşımınız nedir? Sizce hem valinin hem belediye başkanının bu tarzda tepki vermesi sizce doğru muydu?

Yapılan o proje çok önemli ve çok büyük projeydi. Federasyonumuzun bu konuda arkasındayım ve bundan sonra da onlarla beraber olmaya çalışacağım. Olay maalesef tadsız bir olay ama yapılan yardımların önemli olmasından dolayı AK Parti teşkilatı ve vekil arkadaşlarımla beraber konuyu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ileterek ivedilikle bunların dağıtımını gerçekleştirildi.

Bu sorum aslında dernek başkanlarımızın özel ricası. Hem Kütahya protokolü olsun, hem Kütahya’daki iş adamlarımız olsun, hem de bazı sanatçılarımız olsun, Avrupa’da Kütahya veya Kütahyalılarla ile ilgili veya çeşitli nedenlerle de Avrupaya geldikleri zaman, afederseniz bir nevi başı boş şekilde hareket eden tavır sergilemekteler ve sanki burada yaşayan Kütahyalılar yokmuş edasında hareket ederek derneklerimizle iletişim içine girmiyorlar. Bu durumu çözmek için nasıl hareket edilmeli? Mesela siz buraya gelmeden önce de federasyon ve dernek başkanlarımızın da bir tepkisi oldu.

Ben buraya Genel Merkezimizin emriyle geldim ve belli program içinde hareket etmek zorundayım. Bugün burada (Gelsenkirchen) yarın da (25 Haziran) Marl şehrinde olacağım. Evet açıkca söylemek gerekirse bu bizim eksikliğimiz. Hem federasyonumuza hem de derneklerimizle beraber bir program hazırlamak için bir program yapabilirdik. İleriki günlerde etkili bir iletişime geçerek büyük ortak işler yapacağız. Ama bugün burada İsmail (Taşcıoğlu) başkanımızla beraber olduk ve onun vasıtasıyla da federasyon başkanımız Sayın Adil Emsen bey ile samimi bir telefon görüşmesi yaptık. Yarın da inşallah Marl şehrinde kendisiyle yüzyüze görüşme imkanımız olacak.

Son sorum. 2011 yılına kadar gurbette yaşayan Kütahyalılar yatırımlarını Kütahya’da değerlendirmek istiyordu. Bu yıllardan sonra yatırımlar bir bıçakla kesilir gibi kesildi ve Kütahya’da yatırım yapmak cazip olmaktan çıktı. Mesela TOKİ’lerden ev edinememek gibi sorunlar da var. Bu konuyla alakalı olarak Kütahyalılar’ı kendi şehrinde yatırım yapmayı cazip hale getirecek bir projeniz var mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Kentsel Dönüşüm kapsamında rezerv alan kapsamında 1453 konutluk bir projesi var. Ayrıca TOKİ’nin 1000 konutluk bir projesi planlanmakta. Ama TOKİ’lerden maalesef gurbetçiler herhangi bir şekilde yararlanamazlar. Çünkü onların yapılış amaçları daha çok ev almaya gücü yetmeyenler için yapılmış projeler. İnşallah Federasyonumuzla daha etkin çalışma içine girdiğimizde yatırımları daha çok üretime yönelik projelere yönlendirme yapacağız. Şuan 5. OSB için de tüm çalışmalar bitti ve buralardan çeşitli destek ve krediler edinme konusunda hatta yurtdışından yatırımcı bulmaları hususunda da daha etkin çalışmalar içine gireceğiz.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.